Cisco na nowo wymyśliło koło. Intuicyjna sieć ma pomóc korporacjom

Firma Cisco na konferencji w San Diego zaprezentowała nowy sposób budowania sieci korporacyjnych
Firma Cisco na konferencji w San Diego zaprezentowała nowy sposób budowania sieci korporacyjnych Fot. 123rf.com
Cyfryzacja, a raczej jej konieczność, to już nie tyle biznesowa rada, to zwyczajny truizm. Jednak środowisko pracy środowisku pracy nierówne, są firmy o bardzo wygórowanych potrzebach technologicznych. Rafinerie, kopalnie, zakłady chemiczne,w tych branżach łączność i dane mają kluczowe znaczenie. Z ciekawą technologią, która usprawnia ten proces, wystąpił koncern Cisco, przez którego sieci przepływa większość ruchu internetowego na świecie.


Cisco na dorocznej konferencji w San Diego zaprezentowało ulepszenia i modernizacje do swojej technologii o nazwie intuicyjna sieć.

- Bezpieczne połączenie stanowi fundament każdego wdrożenia IoT [Internetu rzeczy - przyp. red.] – mówi Liz Centoni, wiceprezes i dyrektor generalna segmentu IoT w Cisco. - Rozszerzając działanie sieci intuicyjnej na urządzenia Internetu rzeczy, wspieramy zespoły IT oraz OT we wspólnych działaniach mających na celu zredukowanie złożoności działań operacyjnych, zwiększenie przychodów oraz poziomu bezpieczeństwa pracowników - dodaje.


Rafinerie, zakłady chemiczne, kopalnie, łączność i przepływ danych są kluczowe w tych branżach, każdy przestój w produkcji przekłada się na wymierne straty finansowe. W branży paliwowej i gazowej na przykład, lepszy wgląd w infrastrukturę firmową wpływa na efektywniejszy czas pracy maszyn, konserwację i naprawy prewencyjne.

Cisco zaprezentował nową architekturę sieci, którą nazwał siecią intuicyjną.

Cyfryzacja czy też funkcjonowanie jako firma cyfrowa, paradoksalnie, wymaga sporo manualnej ludzkiej pracy przy zarządzaniu nią. Sieć intuicyjna ma wyręczyć działy IT, które wykonują wiele powtarzalnych czynności, z jednej strony siłując się z presją przełożonych na dany wynik, z drugiej - z ograniczeniami możliwości sprzętowych wynikających z ograniczeń budżetowych. Już zarządzają setkami urządzeń, a tych będzie tylko przybywać. Cisco proponuje zmianę podejścia, automatyzację i zwiększenie produktywności całej firmy.


Sieć intuicyjna to zarówno urządzenia - przełączniki, routery, punkty dostępowe oraz oprogramowanie. Intuicyjna sieć sama dopasowuje się do sytuacji. Zdaniem przedstawicieli firmy, ma trzy główne zalety. Pierwszą jest możliwość zarządzania znacznie większą gamą urządzeń w ciągu kilku minut. Kolejną - kontekst, czyli interpretowanie nie tylko surowych danych, ale i kontekstu, co poprawia bezpieczeństwo. Wreszcie, system ma mechanizmy uczenia maszynowego, monitorując informacje wnioskuje i przewiduje kolejne działania.

Firma zaprezentowała też program deweloperski DevNet, który łączy deweloperów oraz certyfikowanych ekspertów sieciowych w ramach jednej społeczności, umożliwiając im współpracę, wymianę najlepszych praktyk, a także tworzenie pionierskich projektów z zakresu automatyzacji.

Portfolio rozwiązań Cisco dla sieci intuicyjnej oraz centrum deweloperskie Cisco DevNet Automation Exchange umożliwiają bezpieczną, skalowalną automatyzację sieci. Centrum zawiera repozytoria kodów dotyczące przykładowych projektów z tego zakresu. Społeczność deweloperów Cisco, specjalistów ds. zarządzania siecią, partnerów oraz klientów może przyczynić się do powstania najlepszego na rynku zestawienie kodów źródłowych umożliwiających automatyzację procesów.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Prestiżowy konkurs dla polskich start-upów. Najlepsi pojadą do Doliny Krzemowej
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0Trump bije się z Chińczykami, obrywa Polska. Musimy wybrać: pieniądze czy bezpieczeństwo
0 0Już nawet Amerykanie wiedzą, że wizy zostaną zniesione. Oto mocny dowód
0 0Duże zmiany w Allegro. Ogłoszenia bez opłat i przestrzeń dla osób prywatnych