Nie protestujcie, damy wam pieniądze. Próbują ugłaskać górników broniących odwołanego prezesa

Odwołany prezes JSW, Daniel Ozon to ciekawy przypadek: uwielbiają go zarówno pracownicy, jak i właściciele akcji firmy. Nowy zarząd próbuje premiami ugłaskać górników, którzy oprotestowują zwolnienie Ozona.
Odwołany prezes JSW, Daniel Ozon to ciekawy przypadek: uwielbiają go zarówno pracownicy, jak i właściciele akcji firmy. Nowy zarząd próbuje premiami ugłaskać górników, którzy oprotestowują zwolnienie Ozona. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
To miło, że lubicie swojego prezesa, ale musimy go wyrzucić. Po co wam to pogotowie strajkowe, damy wam premię - tak można streścić list nowego zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej do pracowników. Górnicy nie mogą pogodzić się z odwołaniem prezesa, który bronił spółki przed wyprowadzaniem z niej pieniędzy.


Daniel Ozon przestał być prezesem JSW 11 czerwca – wszystko odbyło się w bardzo burzliwych okolicznościach. Warszawską siedzibę spółki otoczyła policja, nie dopuszczając górników w pobliże obradującej rady nadzorczej.

Trzeba wiedzieć, że pracownicy JSW w znakomitej większości popierają swojego byłego szefa – udało mu się wyprowadzić górniczą spółkę na prostą. Firma jest obecnie w znakomitej sytuacji finansowej, w 2018 roku wypracowała 1,7 miliarda złotych zysku.

Problem w tym, że chrapkę na te pieniądze ma rząd – już od dawna ministrowie planują wydanie zysków JSW na zakup lub wsparcie nierentownych spółek energetycznych. Ozon nie chciał o tym słyszeć, bo firmie potrzebna jest poduszka finansowa na zbliżające się gorsze czasy. Również górnicy nie chcieli, by wypracowane przez nich pieniądze zostały zmarnowane.

– Byłem naciskany kilkakrotnie, by z pieniędzy JSW finansować inwestycje kompletnie niezwiązane z działalnością spółki. Naciskany, by JSW zainwestowało w budowę cementowni. Odmówiłem. Ostatnio naciska się mnie na kupno akcji Polimeksu-Mostostalu – mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Daniel Ozon, prezes JSW w zeszłym roku.


"Damy wam pieniądze"
Nowy zarząd JSW próbuje załagodzić sytuację, przekupując górników zarobionymi przez nich pieniędzmi. Napisał list do załogi, w którym można przeczytać, że spółka planuje wypłacić załodze premię z zysku za ubiegły rok.

Portal Nettg.pl dotarł do listu, jaki władze firmy wystosowały do pracowników.

– Spółka jest w dobrej kondycji finansowej – potwierdzamy również, że planowane jest wypłacenie Załodze premii z zysków za 2018 rok. To dzięki Waszemu wysiłkowi i ciężkiej pracy Jastrzębska Spółka Węglowa tak dobrze się rozwija. Wszystkim Pracownikom życzymy spokojnej i bezpiecznej pracy. Szczęść Boże – pisze nowy zarząd JSW.

Po odwołaniu Daniela Ozona z funkcji prezesa akcje JSW na giełdzie mocno spadły.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.