Roboty mogą zagrozić budżetowi państwa. Mniej miejsc pracy przyczyną wzrostu zadłużenia

Roboty może nie podbiją świata, ale mogą zastąpić ludzi w różnych zawodach. To może skutkować powiększeniem dziury budżetowej.
Roboty może nie podbiją świata, ale mogą zastąpić ludzi w różnych zawodach. To może skutkować powiększeniem dziury budżetowej. Fot. Martyna Niecko / Agencja Gazeta
Eksperci z Deutsche Bank Research w raporcie poświęconym skutkom digitalizacji ostrzegają przed skutkami postępującej automatyzacji. Przyczynia się on do zmniejszenia liczby miejsc pracy, przez co może stać się przyczyną znacznego powiększenia luki budżetowej.


Analizy DBR wskazują, że w skrajnych przypadkach kraje UE mogą mieć problem z bardzo dużym rocznym deficytem fiskalnym – informuje Forsal.pl. Może on wynieść nawet ok. 7 proc. PKB, w przypadku, gdy automatyzacja przyczyni się do zmniejszenia zatrudnienia o połowę.

Dodatkowo analitycy przygotowali kilkanaście scenariuszy przedstawiających, jak w różnych przypadkach rozwój technologii może wpłynąć na gospodarkę.

Wpływ technologii na długość życia
Rozwój technologii może negatywnie wpłynąć na gospodarkę, aczkolwiek może przyczynić się do przedłużenia życia. Rozmawialiśmy o tym z prof. Dariuszem Jemielniakiem.

Specjalista w zarządzaniu wysokimi technologiami jest zdania, że ludziom nie zależy na dłuższym życiu, a na dłuższym życiu w zdrowiu i sprawności. Jednak trzeba zaznaczyć, że niekoniecznie każdy będzie mógł sobie na to pozwolić.

W ciągu najbliższych dekad postępy w medycynie sprawią, że dożywanie do setki wśród osób, które na to stać będzie coraz częstsze. Jak uważa profesor, także SI może w tym pomóc.

Pierwsze zawody, które ulegną robotom
W INNPoland pisaliśmy o zawodach, które jako pierwsze mogą zostać zastąpione przez roboty. Jednym z nich jest telemarketer. Dzięki specjalnym algorytmom można odnieść wrażenie, że rozmawia się z człowiekiem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.