Roboty może nie podbiją świata, ale mogą zastąpić ludzi w różnych zawodach. To może skutkować powiększeniem dziury budżetowej.
Roboty może nie podbiją świata, ale mogą zastąpić ludzi w różnych zawodach. To może skutkować powiększeniem dziury budżetowej. Fot. Martyna Niecko / Agencja Gazeta
Reklama.
Analizy DBR wskazują, że w skrajnych przypadkach kraje UE mogą mieć problem z bardzo dużym rocznym deficytem fiskalnym – informuje Forsal.pl. Może on wynieść nawet ok. 7 proc. PKB, w przypadku, gdy automatyzacja przyczyni się do zmniejszenia zatrudnienia o połowę.
Dodatkowo analitycy przygotowali kilkanaście scenariuszy przedstawiających, jak w różnych przypadkach rozwój technologii może wpłynąć na gospodarkę.
Wpływ technologii na długość życia
Rozwój technologii może negatywnie wpłynąć na gospodarkę, aczkolwiek może przyczynić się do przedłużenia życia. Rozmawialiśmy o tym z prof. Dariuszem Jemielniakiem.
Specjalista w zarządzaniu wysokimi technologiami jest zdania, że ludziom nie zależy na dłuższym życiu, a na dłuższym życiu w zdrowiu i sprawności. Jednak trzeba zaznaczyć, że niekoniecznie każdy będzie mógł sobie na to pozwolić.
W ciągu najbliższych dekad postępy w medycynie sprawią, że dożywanie do setki wśród osób, które na to stać będzie coraz częstsze. Jak uważa profesor, także SI może w tym pomóc.
Pierwsze zawody, które ulegną robotom
W INNPoland pisaliśmy o zawodach, które jako pierwsze mogą zostać zastąpione przez roboty. Jednym z nich jest telemarketer. Dzięki specjalnym algorytmom można odnieść wrażenie, że rozmawia się z człowiekiem.