Komary plagą nie tylko w Polsce. Włosi mają nowy i skuteczny sposób na walkę z nimi

Włosi wyhodowali wysterylizowane, genetycznie zmodyfikowane samce komarów. To sposób na walkę z plagą.
Włosi wyhodowali wysterylizowane, genetycznie zmodyfikowane samce komarów. To sposób na walkę z plagą. fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta
Trudno cieszyć się z ciepłych wieczorów, kiedy co chwila kąsają nas natrętne komary. Uprzykrzają one życie nie tylko Polakom, ale i Włochom. Okazuje się, że znaleźli oni sposób na tę plagę.


Włosi wyhodowali własne zmodyfikowane komary
Wysterylizowane, genetycznie zmodyfikowane komary trafią do jednej z dzielnic Bolonii na północy Włoch informuje Polsat News. To początek biologicznej walki z komarami tygrysimi. Naukowcy uważają, że to może być jeden ze skuteczniejszych sposobów.

Zmodyfikowane samce przedostają się do środowiska naturalnego komarów. Wtapiają się w ich chmarę, przez co duża część jajeczek składanych przez samice nie jest zapładniana. Dzięki temu ich populacja maleje.

Komary tygrysie w Europie
Rok temu pisaliśmy w INNPoland o tym, gdzie występują komary tygrysie. Ich naturalne środowisko to obszary Azji Południowo-Wschodniej. Jednak owad coraz szybciej rozprzestrzenia się w Europie, a niedługo może dotrzeć również do nas.

Ugryzienie egzotycznego komara może zostawić nie tylko swędzący bąbel, ale również przenosić groźne tropikalne choroby, takie jak denga, chikungunya, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu.

Choroby te zazwyczaj nie występowały na naszym kontynencie, jednak za sprawą komarów tygrysich stają się coraz bardziej powszechne, szczególnie na południu Europy.

Nie tylko komary stanowią problem
Kleszcze to kolejna zaraza, która potrafi zagrozić naszemu życiu. W Polsce to właśnie ich powinniśmy obawiać się bardziej. W INNPoland pisaliśmy jak uchronić się przed kleszczami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.