Sejm ekspresowo uchwalił ustawę o smogu. Wprowadza gigantyczne kary za trucie sąsiadów

Samorządy będą musiały zadbać o jakość powietrza - albo będą im grozić kary
Samorządy będą musiały zadbać o jakość powietrza - albo będą im grozić kary Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
Na początku roku 2018 r. Unia Europejska kazała nam poprawić przepisy dotyczące ochrony powietrza. Polska troszkę to zignorowała i ustawę trzeba było przegłosowywać na szybko, w zaledwie dwa dni. A zmiany, które wprowadza, są naprawdę duże.


Kary dla samorządów
Nowe przepisy dotyczą samorządów. Za brak poprawy jakości powietrza na swoim terenie będą płacić kary. Z kolei plany dotyczące powietrza będą przygotowywać zarządy województw (tak zresztą dzieje się i dziś).

Plany mają być konkretne, nastawione przede wszystkim na szybką poprawę stanu rzeczy – pisze Rzeczpospolita.

Zarządy województw będą sprawdzały, czy i jak gminy wdrażają programy, a następnie raportować do ministra środowiska. Gminom, które nie realizują programów, mają grozić bardzo wysokie kary, wynoszące nawet pół miliona złotych.

Reakcje na ustawę o smogu
Co ciekawe, zmiany w prawie są pozytywnie odbierane zarówno przez naukowców i ekologów, jak i samorządy. Dziś wiele z nich nie ma żadnego wpływu na to, co dzieje się w sąsiednich obszarach.

Przykładem może być Kraków – miasto znane ze smogu jest zimą podtruwane przez okoliczne miejscowości, których mieszkańcy palą w starych piecach. Ustawa zmusi ociągalskich do wprowadzenia zmian.

Ma to spowodować, że programy ochrony środowiska przestaną widnieć jedynie na papierze, a zaczną być wdrażane. W Krakowie spaliny z kopciuchów są główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że smog zabija ok. 67 tys. Polaków rocznie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.