Ubezpieczenie bagażu. W jakich przypadkach możemy liczyć na odszkodowanie podczas podróży?

Ubezpieczenie bagażu nie stanowi osobnego typu ubezpieczenia, lecz jeden ze składników polisy zapewniającej ochronę w czasie podróży. Niekiedy wchodzi w skład określonego pakietu, zazwyczaj jednak jest oferowane jako dodatkowe płatne rozszerzenie
Ubezpieczenie bagażu nie stanowi osobnego typu ubezpieczenia, lecz jeden ze składników polisy zapewniającej ochronę w czasie podróży. Niekiedy wchodzi w skład określonego pakietu, zazwyczaj jednak jest oferowane jako dodatkowe płatne rozszerzenie 123rf.com
Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – na wakacyjnych wyjazdach częściej gubimy lub tracimy w wyniku kradzieży bagaż, niż doznajemy wypadków kończących się pobytem w szpitalu. Mimo tego wykupujący polisę turystyczną wczasowicze często nie rozszerzają jej o ubezpieczenie bagażu. Warto to zmienić, aby uniknąć nieprzyjemności.


Co warto wiedzieć o tego rodzaju ochronie? Na dobry początek powinniśmy zapoznać się z definicją bagażu w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe różnie rozumieją to pojęcie. Nam przychodzi do głowy oczywiście walizka, ale przecież w podróży można zgubić też np. neseser czy plecak.

Ubezpieczenie bagażu nie stanowi osobnego typu ubezpieczenia, lecz jeden ze składników polisy zapewniającej ochronę w czasie podróży. Niekiedy wchodzi w skład określonego pakietu, zazwyczaj jednak jest oferowane jako dodatkowe płatne rozszerzenie, którego cenę dolicza się do ceny podstawowego ubezpieczenia turystycznego.

Zasadniczo ubezpieczenie chroni od trzech przypadków – kradzieży, zniszczenia/zgubienia w razie nieszczęśliwych wydarzeń oraz opóźnienia bagażu. Nie chroni natomiast, gdy bagaż pozostawiono bez opieki, został skonfiskowany przez służby albo uległ uszkodzeniu z powodu wad wynikających z braku staranności jego producenta.
W przypadku kradzieży ochronie ubezpieczeniowej podlegają tylko bagaże odpowiednio zabezpieczone przed złodziejami, które zostawiliśmy np. w przechowalni, pomieszczeniu bagażowym na dworcu czy pokoju hotelowym. Do ubiegania się o odszkodowanie będzie potrzebne zgłoszenie tego zdarzenia policji celem otrzymania protokołu.


Pod pojęciem "zniszczenie" ubezpieczyciele rozumieją na ogół szkody powstałe w wyniku niszczycielskich sił żywiołu, wypadków komunikacyjnych czy osobistych, które uniemożliwiły właścicielowi bagażu jego odpowiednie zabezpieczenie. Zagubienie obejmuje zaś przypadki utraty bagażu powierzonego przewoźnikowi/przechowalni.

Ostatnia opcja ochrony to opóźnienie bagażu, które nie zawsze jest dostępne w ofertach ubezpieczenia bagażu. Dzięki niemu ubezpieczony może otrzymać zwrot kosztów za zakup niezbędnych przedmiotów – substytutów rzeczy użytku osobistego znajdujących się w prawidłowo nadanym u przewoźnika lotniczego bagażu, który nie dotarł na czas.

I na koniec dobra rada – nie traktujmy bagażu jeden do jednego z jego zawartością. Nie wszystkie bowiem znajdujące się w nim rzeczy muszą podlegać ochronie ubezpieczeniowej. Wyłączone z odpowiedzialności mogą być np. biżuteria, środki płatnicze, bilety podróżne, klucze, sprzęt elektroniczny czy sprzęt sportowy. Zapoznajmy się dokładnie z OWU.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.