Ubezpieczenie bagażu. W jakich przypadkach możemy liczyć na odszkodowanie podczas podróży?

Ubezpieczenie bagażu nie stanowi osobnego typu ubezpieczenia, lecz jeden ze składników polisy zapewniającej ochronę w czasie podróży. Niekiedy wchodzi w skład określonego pakietu, zazwyczaj jednak jest oferowane jako dodatkowe płatne rozszerzenie
Ubezpieczenie bagażu nie stanowi osobnego typu ubezpieczenia, lecz jeden ze składników polisy zapewniającej ochronę w czasie podróży. Niekiedy wchodzi w skład określonego pakietu, zazwyczaj jednak jest oferowane jako dodatkowe płatne rozszerzenie 123rf.com
Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – na wakacyjnych wyjazdach częściej gubimy lub tracimy w wyniku kradzieży bagaż, niż doznajemy wypadków kończących się pobytem w szpitalu. Mimo tego wykupujący polisę turystyczną wczasowicze często nie rozszerzają jej o ubezpieczenie bagażu. Warto to zmienić, aby uniknąć nieprzyjemności.


Co warto wiedzieć o tego rodzaju ochronie? Na dobry początek powinniśmy zapoznać się z definicją bagażu w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe różnie rozumieją to pojęcie. Nam przychodzi do głowy oczywiście walizka, ale przecież w podróży można zgubić też np. neseser czy plecak.

Ubezpieczenie bagażu nie stanowi osobnego typu ubezpieczenia, lecz jeden ze składników polisy zapewniającej ochronę w czasie podróży. Niekiedy wchodzi w skład określonego pakietu, zazwyczaj jednak jest oferowane jako dodatkowe płatne rozszerzenie, którego cenę dolicza się do ceny podstawowego ubezpieczenia turystycznego.

Zasadniczo ubezpieczenie chroni od trzech przypadków – kradzieży, zniszczenia/zgubienia w razie nieszczęśliwych wydarzeń oraz opóźnienia bagażu. Nie chroni natomiast, gdy bagaż pozostawiono bez opieki, został skonfiskowany przez służby albo uległ uszkodzeniu z powodu wad wynikających z braku staranności jego producenta.
W przypadku kradzieży ochronie ubezpieczeniowej podlegają tylko bagaże odpowiednio zabezpieczone przed złodziejami, które zostawiliśmy np. w przechowalni, pomieszczeniu bagażowym na dworcu czy pokoju hotelowym. Do ubiegania się o odszkodowanie będzie potrzebne zgłoszenie tego zdarzenia policji celem otrzymania protokołu.


Pod pojęciem "zniszczenie" ubezpieczyciele rozumieją na ogół szkody powstałe w wyniku niszczycielskich sił żywiołu, wypadków komunikacyjnych czy osobistych, które uniemożliwiły właścicielowi bagażu jego odpowiednie zabezpieczenie. Zagubienie obejmuje zaś przypadki utraty bagażu powierzonego przewoźnikowi/przechowalni.

Ostatnia opcja ochrony to opóźnienie bagażu, które nie zawsze jest dostępne w ofertach ubezpieczenia bagażu. Dzięki niemu ubezpieczony może otrzymać zwrot kosztów za zakup niezbędnych przedmiotów – substytutów rzeczy użytku osobistego znajdujących się w prawidłowo nadanym u przewoźnika lotniczego bagażu, który nie dotarł na czas.

I na koniec dobra rada – nie traktujmy bagażu jeden do jednego z jego zawartością. Nie wszystkie bowiem znajdujące się w nim rzeczy muszą podlegać ochronie ubezpieczeniowej. Wyłączone z odpowiedzialności mogą być np. biżuteria, środki płatnicze, bilety podróżne, klucze, sprzęt elektroniczny czy sprzęt sportowy. Zapoznajmy się dokładnie z OWU.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła