Ubezpieczenie bagażu. W jakich przypadkach możemy liczyć na odszkodowanie podczas podróży?
Marcin Długosz
11 lipca 2019, 09:33·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 11 lipca 2019, 09:33
Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – na wakacyjnych wyjazdach częściej gubimy lub tracimy w wyniku kradzieży bagaż, niż doznajemy wypadków kończących się pobytem w szpitalu. Mimo tego wykupujący polisę turystyczną wczasowicze często nie rozszerzają jej o ubezpieczenie bagażu. Warto to zmienić, aby uniknąć nieprzyjemności.
Reklama.
Co warto wiedzieć o tego rodzaju ochronie? Na dobry początek powinniśmy zapoznać się z definicją bagażu w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe różnie rozumieją to pojęcie. Nam przychodzi do głowy oczywiście walizka, ale przecież w podróży można zgubić też np. neseser czy plecak.
Ubezpieczenie bagażu nie stanowi osobnego typu ubezpieczenia, lecz jeden ze składników polisy zapewniającej ochronę w czasie podróży. Niekiedy wchodzi w skład określonego pakietu, zazwyczaj jednak jest oferowane jako dodatkowe płatne rozszerzenie, którego cenę dolicza się do ceny podstawowego ubezpieczenia turystycznego.
Zasadniczo ubezpieczenie chroni od trzech przypadków – kradzieży, zniszczenia/zgubienia w razie nieszczęśliwych wydarzeń oraz opóźnienia bagażu. Nie chroni natomiast, gdy bagaż pozostawiono bez opieki, został skonfiskowany przez służby albo uległ uszkodzeniu z powodu wad wynikających z braku staranności jego producenta.
W przypadku kradzieży ochronie ubezpieczeniowej podlegają tylko bagaże odpowiednio zabezpieczone przed złodziejami, które zostawiliśmy np. w przechowalni, pomieszczeniu bagażowym na dworcu czy pokoju hotelowym. Do ubiegania się o odszkodowanie będzie potrzebne zgłoszenie tego zdarzenia policji celem otrzymania protokołu.
Pod pojęciem "zniszczenie" ubezpieczyciele rozumieją na ogół szkody powstałe w wyniku niszczycielskich sił żywiołu, wypadków komunikacyjnych czy osobistych, które uniemożliwiły właścicielowi bagażu jego odpowiednie zabezpieczenie. Zagubienie obejmuje zaś przypadki utraty bagażu powierzonego przewoźnikowi/przechowalni.
Ostatnia opcja ochrony to opóźnienie bagażu, które nie zawsze jest dostępne w ofertach ubezpieczenia bagażu. Dzięki niemu ubezpieczony może otrzymać zwrot kosztów za zakup niezbędnych przedmiotów – substytutów rzeczy użytku osobistego znajdujących się w prawidłowo nadanym u przewoźnika lotniczego bagażu, który nie dotarł na czas.
I na koniec dobra rada – nie traktujmy bagażu jeden do jednego z jego zawartością. Nie wszystkie bowiem znajdujące się w nim rzeczy muszą podlegać ochronie ubezpieczeniowej. Wyłączone z odpowiedzialności mogą być np. biżuteria, środki płatnicze, bilety podróżne, klucze, sprzęt elektroniczny czy sprzęt sportowy. Zapoznajmy się dokładnie z OWU.