Ta książka to protest przeciw podatkom na tampony. Pierwszego dnia wyprzedano cały nakład

Produkty higieniczne dla kobiet podlegają w Niemczech 19 proc. VAT. Powstała książka, która jest buntem przeciwko tak wysokiemu podatkowi.
Produkty higieniczne dla kobiet podlegają w Niemczech 19 proc. VAT. Powstała książka, która jest buntem przeciwko tak wysokiemu podatkowi. fot. Paweł Kozioł / Agencja Gazeta
Niemiecka agencja reklamowa wydała książkę o tamponach i dodała do niej same tampony. Z miejsca stała się ona wielkim hitem. Akcja jest częścią protestu przeciwko podwyżce podatku VAT na dobra luksusowe.


Środki higieniczne dla kobiet, w tym tampony i podpaski, podlegają właśnie temu podatkowi – dowiadujemy się z Rzeczpospolitej. Są przez to droższe niż książki, na które podatek VAT wynosi w Niemczech zaledwie 7 proc.

The Female Company wprowadziła więc do sprzedaży książkę o tamponach – z tamponami.

Pomysł okazał się na tyle dobry, że „The Tampon Book” bije rekordy sprzedaży. Książka kosztuje 3,11 euro i zawiera 15 tamponów. Natomiast jak na książkę przystało, zawiera też tekst opowiadający o historii menstruacji na przełomie tysiącleci.

Kobiety w Niemczech protestują przeciwko podatkowi
Książka jest orężem w proteście przeciwko wysokiemu podatkowi VAT na kobiece produkty higieniczne. Petycję o jego zniesienie podpisało prawie 200 tys. osób. Niemiecki minister finansów Olaf Scholz wykręca się, twierdząc, że nawet po zniesieniu podatku ceny tamponów i podpasek mogą pozostać bez zmian.

Taconafide chcieli ominąć VAT sprzedając książki
Na pomysł z książką w celu ominięcia VAT wpadł też duet raperów Taconafide. W ubiegłym roku nie sprzedawali tylko płyt, a książkę, do której dołączony był krążek. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, dzięki temu zabiegowi zapłacili niższy VAT.


Sprawą zainteresowało się Ministerstwo Finansów, które już od dawna zwalcza praktyki kreatywnego podchodzenia do cen w zestawach. Ostatecznie duet musiał dopłacić brakujący podatek VAT.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.