Skandaliczna aplikacja "rozbierająca" ubrane kobiety już dostępna. "Inwazja w seksualną prywatność"

Powstała aplikacja, która generuje zdjęcia nagich kobiet, mimo że wcześniej były one ubrane. To zatrważający pokaz tego, do czego w złych rękach może być wykorzystana sztuczna inteligencja
Powstała aplikacja, która generuje zdjęcia nagich kobiet, mimo że wcześniej były one ubrane. To zatrważający pokaz tego, do czego w złych rękach może być wykorzystana sztuczna inteligencja fot. DeepNude
Aplikacja DeepNude wykorzystująca mechanizmy sztucznej inteligencji potrafi w zaledwie kilka sekund „rozebrać” uwiecznioną na zdjęciu, w pełni ubraną kobietę. Wystarczy jedno kliknięcie. To ohydny pokaz tego, do czego - w złych rękach - może zostać wykorzystane narzędzie współczesnej technologii.


Znikające ubrania
DeepNude można pobrać i wypróbować za darmo, jednak pełnia jej możliwości jest dostępna za 50 dol. W „rozbieraną” grę można zagrać na Windowsie 10 lub Linuxie. Aby ją stworzyć, jej anonimowy autor wykorzystał technologię deepfake, która analizuje obraz osoby, po czym generuje fałszywy obraz i nakłada go na ten prawdziwy.

Aplikacja, którą jako pierwszy opisał portal vice.com, nauczona jest rozbierać tylko kobiety. Wygenerowany obraz jest dość szczegółowy – oprócz dopasowywania nagich kształtów do figury ubranej osoby, ujednolica nawet kolor skóry i tworzy wynikające z krzywizn ciała cienie. DeepNude słabiej radzi sobie z rozebraniem w pełni ubranej kobiety – najlepiej renderuje ciała ubrane jedynie w strój kąpielowy.

Aplikacja mrozi krew w żyłach
Apka, potrafiąca pozbyć się ubrań kobiet ze zdjęcia, budzi wśród internautów słuszną grozę. Wystarczy wyobrazić sobie, że ktoś robi nam zdjęcie, a później, za pomocą jednego kliknięcia, pozbywa się ze zdjęcia ciuchów, w które jesteśmy ubrani.


– To inwazja w seksualną prywatność – powiedziała portalowi vice.com Danielle Citron, profesor prawa z Uniwersytetu Prawniczego w Maryland.

– Teraz każdy może paść ofiarą „pornograficznej zemsty”, nawet jeśli nigdy nie zrobił sobie zdjęcia nago. Taka technologia nie powinna być dostępna publicznie – oceniła Katelyn Bowden, założycielka organizacji Badass, przeciwdziałającej popularnej w stanach „revenge porn”.

Część zagranicznych mediów podaje, że ze strony aktualnie nie można pobrać aplikacji, gdyż… jest przeładowana - z tak dużym zainteresowaniem się spotkała.

Aktualizacja

Kilkanaście godzin po udostępnieniu aplikacji portal theverge.com podał informację, że DeepNude została wycofana ze sprzedaży, nie będzie dalej rozwijana, a jej rozpowszechnianie online będzie niezgodne z prawem. Jej twórcy swoją decyzję tłumaczyli tym, że "prawdopodobieństwo wykorzystywania aplikacji w złych celach jest zbyt wysokie".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.