Skandaliczna aplikacja "rozbierająca" ubrane kobiety już dostępna. "Inwazja w seksualną prywatność"

Powstała aplikacja, która generuje zdjęcia nagich kobiet, mimo że wcześniej były one ubrane. To zatrważający pokaz tego, do czego w złych rękach może być wykorzystana sztuczna inteligencja
Powstała aplikacja, która generuje zdjęcia nagich kobiet, mimo że wcześniej były one ubrane. To zatrważający pokaz tego, do czego w złych rękach może być wykorzystana sztuczna inteligencja fot. DeepNude
Aplikacja DeepNude wykorzystująca mechanizmy sztucznej inteligencji potrafi w zaledwie kilka sekund „rozebrać” uwiecznioną na zdjęciu, w pełni ubraną kobietę. Wystarczy jedno kliknięcie. To ohydny pokaz tego, do czego - w złych rękach - może zostać wykorzystane narzędzie współczesnej technologii.


Znikające ubrania
DeepNude można pobrać i wypróbować za darmo, jednak pełnia jej możliwości jest dostępna za 50 dol. W „rozbieraną” grę można zagrać na Windowsie 10 lub Linuxie. Aby ją stworzyć, jej anonimowy autor wykorzystał technologię deepfake, która analizuje obraz osoby, po czym generuje fałszywy obraz i nakłada go na ten prawdziwy.

Aplikacja, którą jako pierwszy opisał portal vice.com, nauczona jest rozbierać tylko kobiety. Wygenerowany obraz jest dość szczegółowy – oprócz dopasowywania nagich kształtów do figury ubranej osoby, ujednolica nawet kolor skóry i tworzy wynikające z krzywizn ciała cienie. DeepNude słabiej radzi sobie z rozebraniem w pełni ubranej kobiety – najlepiej renderuje ciała ubrane jedynie w strój kąpielowy.

Aplikacja mrozi krew w żyłach
Apka, potrafiąca pozbyć się ubrań kobiet ze zdjęcia, budzi wśród internautów słuszną grozę. Wystarczy wyobrazić sobie, że ktoś robi nam zdjęcie, a później, za pomocą jednego kliknięcia, pozbywa się ze zdjęcia ciuchów, w które jesteśmy ubrani.


– To inwazja w seksualną prywatność – powiedziała portalowi vice.com Danielle Citron, profesor prawa z Uniwersytetu Prawniczego w Maryland.

– Teraz każdy może paść ofiarą „pornograficznej zemsty”, nawet jeśli nigdy nie zrobił sobie zdjęcia nago. Taka technologia nie powinna być dostępna publicznie – oceniła Katelyn Bowden, założycielka organizacji Badass, przeciwdziałającej popularnej w stanach „revenge porn”.

Część zagranicznych mediów podaje, że ze strony aktualnie nie można pobrać aplikacji, gdyż… jest przeładowana - z tak dużym zainteresowaniem się spotkała.

Aktualizacja

Kilkanaście godzin po udostępnieniu aplikacji portal theverge.com podał informację, że DeepNude została wycofana ze sprzedaży, nie będzie dalej rozwijana, a jej rozpowszechnianie online będzie niezgodne z prawem. Jej twórcy swoją decyzję tłumaczyli tym, że "prawdopodobieństwo wykorzystywania aplikacji w złych celach jest zbyt wysokie".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby