Trump zmiękł w sprawie Huawei. Chiński hegemon już nie jest "zły" i wolno z nim handlować

Trump znacznie zmiękł w sprawie Chin i Huawei
Trump znacznie zmiękł w sprawie Chin i Huawei Foto: Twitter.com/POTUS/
Nie wiadomo, co prezydent Chin Xi Jinping powiedział Donaldowi Trumpowi. W każdym razie prezydent USA znacznie złagodził swoje podejście do ograniczeń handlowych z Chinami i obiecał cofnąć zakaz eksportu części dla firmy Huawei. Trump uznał to za swoje zwycięstwo.


Na szczycie G20 Donald Trump i Xi Jinping zgodzili się na wznowienie rozmów handlowych między USA a Chinami. To dyplomatyczne stwierdzenie oznacza początek końca wojny handlowej między tymi światowymi potęgami. Wojny, która już spowodowała globalne spowolnienie gospodarcze.

Trump powiedział, że pozwoli firmom amerykańskim na dalszą sprzedaż części i technologii chińskiemu gigantowi Huawei, co jest postrzegane jako znaczące ustępstwo ze strony prezydenta USA.

Przestał też wspominać o dodatkowych cłach na chińskie produkty, których wysokość miała sięgnąć 300 miliardów dolarów. Po spotkaniu w kuluarach głównego szczytu w Osace potwierdził, że Waszyngton nie będzie nakładał dodatkowych ceł i będzie negocjował z Pekinem.

Na kolejnej konferencji prasowej prezydent USA oświadczył, że amerykańskie firmy technologiczne mogą ponownie sprzedawać swoje produkty chińskiemu Huawei. Czyli de facto odwrócił zakaz nałożony w zeszłym miesiącu przez amerykański departament handlu.

Huawei uratowany?
Zakaz uniemożliwił amerykańskim firmom technologicznym sprzedaż Huawei, osłabiając zdolność chińskiego hegemona w zdobywaniu technologii i części. Pod olbrzymim znakiem zapytania stanęła przede wszystkim przyszłość współpracy Huawei i Google’a. Na wypadek jej całkowitego zerwania, Chińczycy zaczęli opracowywać własny, niezależny od Androida, system operacyjny do smartfonów i innych sprzętów mobilnych.


Prezydent Trump określił swoje rozmowy handlowe z Xi Jinpingiem jako wygraną dla USA. W najbliższych dniach okaże się, co rzeczywiście obiecał chińskiemu przywódcy i jak wpłynie to na stosunki między krajami. Zadowolone są firmy z obu krajów, bo na zakazie traciły obie strony.

Warto jednak podkreślić, że ostatni ruch prezydenta USA nie doprowadził jednak do całkowitego zakończenia sporu. Trump powiedział, że sytuacja Huawei zostanie rozwiązana "na samym końcu" rozmów handlowych między USA i Chinami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.