Swoje oszczędności z PPK będziesz mógł wycofać. Ale nikomu tego nie życzymy

Premier Morawiecki zdecydował o losie Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zostały zdemontowane i zastąpione PPK
Premier Morawiecki zdecydował o losie Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zostały zdemontowane i zastąpione PPK Foto: Adam Stępień / Agencja Gazeta
W poniedziałek 1 lipca 2019 roku w życie wchodzi ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Zgodnie z jej założeniami oszczędności zgromadzone w tym programie będzie można zacząć wypłacać dopiero po przekroczeniu sześćdziesiątki. Jest jednak furtka, która pozwala sięgnąć po nie wcześniej.


Warto o tym wiedzieć, choć nikomu nie życzymy konieczności skorzystania z tej procedury. Chodzi bowiem o to, że część naszych oszczędności może do nas trafić w momencie, gdy my sami lub bliski członek rodziny poważnie podupadnie na zdrowiu.


W wyjątkowych sytuacjach, gdy poważnie zachorujemy, po pieniądze będziemy mogli sięgnąć wcześniej i wypłacić jednorazowo lub w ratach 25 proc. środków - przypomina Fakt.pl. Co jednak najważniejsze, w takiej sytuacji nie trzeba będzie płacić podatku od zysków kapitałowych. To może być spore ułatwienie, zwłaszcza jeśli wiadomo że leczenie lub rehabilitacja będą długo trwać i będą kosztowne.


Ale uwaga: nie każda poważna choroba pozwoli na to, by po pieniądze sięgnąć. W ustawie o PPK znalazł się zamknięty katalog schorzeń, które umożliwiają wypłatę 25 proc. środków.

Co daje prawo do uszczknięcia PPK?
Można to zrobić w razie uzyskania orzeczenia o całkowitej, umiarkowanej lub częściowej niezdolności do pracy na okres co najmniej 2 lat, również w przypadku dziecka w wieku do 16 lat.

Drugą możliwość wypłaty daje choroba (również dziecka). Ich katalog jest zamknięty i obejmuje m. in: nowotwór złośliwy, udar mózgu, zawał serca, utratę kończyny, mowy, słuchu lub wzroku, bakteryjne zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, wirusowe zapalenie mózgu, stwardnienie rozsiane, gruźlicą, niewydolność nerek, chorobę Alzheimera lub Parkinsona oraz HIV.


To tylko wykaz schorzeń najpoważniejszych, ale niestety często dotykających Polaków. Wszystkie są wyszczególnione w ustawie o PPK, znajdziecie je w rozdziale I, artykule II, punkcie 23.

By dostać pieniądze, trzeba będzie złożyć wniosek a do niego dołączyć dokumenty poświadczające poważne zachorowanie czyli: orzeczenie o niezdolności do pracy, orzeczenie o niepełnosprawności lub zaświadczenie lekarza. Środki możesz wypłacić z PPK jednorazowo lub w ratach a wypłatę lub pierwszą ratę otrzymasz w terminie 14 dni od złożenia wniosku.

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy plan rządu, który ma ponoć zapobiec prognozowanemu zawaleniu się systemu ubezpieczeń społecznych. W teorii może zadziałać, ale Polacy nie wierzą rządowi, że nikt w świetle prawa znowu nie podwędzi ich oszczędności. Przed rządem stoi więc zadanie przekonania nas, że PPK to nie OFE i nie ZUS.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby