Niefortunna wypowiedź szefa NBP. Tłumaczy, dlaczego on nie odczuwa "drożyzny" w sklepach

Adam Glapiński wypowiedział się na temat inflacji.
Adam Glapiński wypowiedział się na temat inflacji. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Wiele produktów w polskich sklepach drożeje. Jednak - jak uważa prezes NBP Adam Glapiński - pomimo podwyżek cen, wszystko jest pod kontrolą.


Po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, Glapiński powiedział, że – inflacja jest na umiarkowanym poziomie – pisze money.pl. Prezes dodał, że według prognoz na początku przyszłego roku dynamika inflacji przyspieszy, ale spadnie w kolejnym.

Dodatkowo stwierdził, że inflacja jest nikła i waha się w górę lub dół. Jego zdaniem przyzwyczailiśmy się do tego, że do tej pory odchylała się w dół. Podkreślił, że pomimo jej tendencji wzrostowej „nie będzie żadnych nerwowych ruchów”.

- Inflacja jest umiarkowana - stwierdził w pewnym momencie Glapiński. - Dla różnych grup różne produkty mają różne znaczenie. Dla mnie znaczenie mają ceny książek, a dla innych już nie, bo ich nie kupują. Dla nich może być ważna cena włoszczyzny, bo codziennie gotują zupę jarzynową - tłumaczył. Dodał, że faktycznie ceny warzyw i mięsa znacząco wzrosły. I to jest powód, że w społeczeństwie mówi się o "drożyźnie".

Na sklepowych półkach coraz wyższe ceny
Ceny kapusty, pietruszki, ziemniaków, a nawet chleba wzrastają niebotycznie – o czym pisaliśmy w INNPoland.pl na początku czerwca. I choć podwyżka cen produktów żywnościowych jest zrozumiała z powodu warunków pogodowych, tak zastanawiający jest kilkudziesięciokrotny wzrost stawek za środki czystości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.