Ujawniono wyniki kontroli polskich sklepów. Oto prawdziwy skład karmy dla zwierząt

Psy i koty mogą czuć się oszukane. W ich karmach nie ma tego, co widać na opakowaniu.
Psy i koty mogą czuć się oszukane. W ich karmach nie ma tego, co widać na opakowaniu. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Kontrola karmy dla zwierząt domowych przeprowadzona przez pracowników Inspekcji Handlowej wykazała nieprawidłowości w blisko 20 proc. produktów. Zbadana została jakość oraz skład, który w wielu przypadkach okazał się sprzeczny z informacją na opakowaniu.


Pracownicy Inspekcji Handlowej odwiedzili zarówno sklepy specjalistyczne, jak i te należące do sieci handlowych, w sumie 84 lokale – podaje UOKiK. Nieprawidłowości wykryli aż w 35 z nich. Skontrolowali 478 partii karmy – dla psów, kotów, gryzoni, ptaków, ryb, królików i innych. Zakwestionowali 90 partii, czyli 18,8 proc.

Karma dla psów, kotów - skład
Na 80 partii produktów przydały 22 nieprawidłowości (27,5 proc.) W karmie dla psów „wołowina z kurczakiem” zamiast drobiu była wieprzowina. W innych produktach deklarujących, że zawierają 58 proc. wołowiny i 7 proc. kurczaka, w ogóle ich nie było.

Koty też mogą czuć się oszukane. W karmie dla mruczków „wołowina” oraz „wołowina + jagnięcina” zamiast wołowiny była wieprzowina.

Według raportu Euromonitor, Polacy wydają na jedzenie dla zwierząt ponad 2 miliardy złotych rocznie.

Inspekcja Handlowa ruszyła do sklepów spożywczych
Pod koniec ubiegłego roku kontrolerzy Inspekcji Handlowej postanowili przyjrzeć się tzw. produktom chronionym – ubóstwianym przez wielu klientów produktom wytwarzanym w określonych miejscach, według wyjątkowych, tradycyjnych receptur, jak ser koryciński czy kiełbasa lisiecka.


Okazało się, że część z nich odbiega od zadeklarowanych przez producentów standardów. Najczęściej dotyczyło to wędlin.

Inspekcja Handlowa objęła wyrywkową kontrolą 81 sklepów na terenie całej Polski. Skontrolowano w nich 272 partie produktów, a na liście znalazły się m.in. szynka szwarcwaldzka czy wspomniana kiełbasa lisiecka. Okazało się, że w 38 przypadkach – najczęściej w przypadku wędlin – występowały nieprawidłowości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.