Byli posłowie nie mają z czego żyć? Wyciągnęli już 1,5 mln zł zapomóg z budżetu

Marszałek Kuchciński przyznał już 1,5 mln zł zapomóg dla byłych posłów.
Marszałek Kuchciński przyznał już 1,5 mln zł zapomóg dla byłych posłów. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Od początku tej kadencji Sejmu do chwili obecnej byli posłowie dostali zapomogi na łączną sumę 1,5 miliona złotych. Mogą się po nią zgłaszać ci, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Maksymalnie dostają 2,2 tysiąca zł rocznie. Marszałek Kuchciński nader chętnie rozdaje im pieniądze.


Jak ustalił "Super Express", od początku tej kadencji Sejmu do chwili obecnej byli posłowie dostali w sumie 1,5 miliona złotych zapomóg. Jak poinformowało gazetę Centrum Informacyjne Sejmu, tylko od początku 2019 roku Marek Kuchciński zdążył już przyznać 65 zapomóg na łączną kwotę 213 000 zł.

Z kolei w 2018 r. przyznano 156 świadczeń na łączną kwotę 509 300 zł. W sumie, od początku tej kadencji Sejmu do chwili obecnej przyznano już 525 zapomóg na łączną kwotę aż 1,5 mln zł.

Zapomogi dla posłów
Posłowie, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, mogą się zgłaszać do marszałka Sejmu z wnioskiem o zapomogę. Co roku mogą dostać 2,2 tysiąca złotych.

– Jeśli chodzi o zapomogi, głównym kryterium jest stan zdrowia, wiek i dochód na członka rodziny – poinformowało gazetę Centrum Informacyjne Sejmu.

Faktycznie, w sejmowych dokumentach znajdują się zapisy, iż byli posłowie mogą otrzymać zapomogę. Decyzję w sprawie przyznania bezzwrotnej pomocy materialnej podejmuje marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Zespołu do Spraw Pomocy Socjalnej.

Zapomoga bezzwrotna może być udzielana posłom i byłym posłom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i nie mogącym zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych, dotkniętym wypadkiem losowym (choroba, zgon członka rodziny, utrata mienia itp.).

A w przypadku zgonu posła lub byłego posła zapomoga bezzwrotna może być udzielona także członkom rodziny. Zapomogi mogą być udzielane posłom i posłom byłych kadencji raz w roku kalendarzowym.

Co ciekawe, w szczególnie uzasadnionych przypadkach zapomoga może być przyznana sporadycznie po raz drugi. Natomiast członkom rodziny posła lub byłego posła zapomogi udzielana są jednorazowo, wyłącznie w związku ze zgonem posła.

Zapomogi przyznawane są od wielu lat, ale ich liczba ostatnio wzrosła. Jeszcze 5 lat temu ich łączna wartość nie przekraczała 350 tysięcy zł rocznie.

Rok temu, po wybuchu afery z nagrodami dla członków rządu, PiS przeforsował ustawę obniżającą zarobki posłów i senatorów, do 7913,84 zł brutto z 9892,30 zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła