Rząd spieszy się z kolejnym 500+. Tym razem ma trafić nie do dzieci, ale seniorów

Rząd galopuje z projektem ustawy przyznającej 500+ osobom niepełnosprawnym i seniorom
Rząd galopuje z projektem ustawy przyznającej 500+ osobom niepełnosprawnym i seniorom Foto: 123rf.com / zdjęcie seryjne
Ustawa umożliwiająca wypłatę dodatkowego świadczenia dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych pędzi przez Sejm. Dodatkowo 500 złotych ma być dostępne nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale także dla emerytów, którzy mają bardzo niskie świadczenia.


Ustawa zakłada wypłacanie 500+ osobom niepełnosprawnym, których miesięczny dochód nie przekracza 1100 złotych brutto, czyli 925 zł na rękę. Będzie ono przysługiwało też osobom w wieku powyżej 75 lat, przy tym samym kryterium dochodowym.

500+ dla seniorów - jak dostać?
Fakt pisze, że osób kwalifikujących się do otrzymywania nowego świadczenia jest w Polsce łącznie ok. pół miliona, z czego ok. 110 tysięcy to właśnie emeryci. Aby dostać nowe 500+, będą musieli złożyć wniosek o świadczenie i uzyskać orzeczenie o niesamodzielności. Ponieważ takie osoby z racji wieku już dostają dodatek pielęgnacyjny, uzyskanie takiego orzeczenia w ich przypadku będzie prostsze – informuje dziennik.

Rząd i PiS spieszą się jak mogą, by ustawa weszła w życie przed jesiennymi wyborami. Dlatego proces legislacyjny przebiega w ekspresowym tempie. Mimo wszystko wypłaty będą realizowane najwcześniej w listopadzie i grudniu, więc już raczej po wyborach. Instytucja przyznająca świadczenie będzie miała 30 dni na wydanie decyzji pozytywnej lub odmownej. Pierwotnie minister Dworczyk zapowiadał, że świadczenie będzie wypłacane we wrześniu.


Niepełnosprawni o nowym 500+
Nowe świadczenie ma być zwolnione z podatku, wyniesie więc dokładnie obiecane 500 złotych. Koszt programu to ok. 3 mld zł dla budżetu. Pieniądze będą z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych - stąd rocznie ma pochodzić 1,7 mld zł - oraz z podatku od sprzedaży detalicznej - tu prognozy sięgają od 1,5 do 1,7 mld zł.

Iwona Hartwich, która rok temu przez 40 dni protestowała w Sejmie, w rozmowie z naTemat.pl wyznała, jest to policzek dla opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy walczyli o te pieniądze w zeszłym roku.

Przypomina, że rok temu argumentem rządu, usprawiedliwiającym decyzję o nieprzyznaniu niepełnosprawnym dodatkowych świadczeń, było „bankructwo państwa”. Tymczasem chwilę po zakończeniu protestu 80 mld zł popłynęło na program 500 plus.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu