Skandaliczne szkolenie nadzorowane przez ministerstwo. Oszukali 3 tys. pielęgniarek

Do końca przyszłego roku uprawnienia emerytalne nabędzie - czyli będzie mogło przejść na emeryturę - 44 proc. aktualnie pracujących pielęgniarek.
Do końca przyszłego roku uprawnienia emerytalne nabędzie - czyli będzie mogło przejść na emeryturę - 44 proc. aktualnie pracujących pielęgniarek. Fot. Kornelia Głowacka-Wolf / Agencja Gazeta
Dwa lata temu kilka tysięcy polskich pielęgniarek zapisało się na kursy doszkalające. Dzięki nim miały zdobyć nowe umiejętności, uprawnienia i szansę na lepsze zarobki. Straciły czas i pieniądze – kursy nie były tanie, kosztowały kilka tysięcy. Nadzór nad takimi szkoleniami sprawuje Ministerstwo Zdrowia.


Firma, która organizowała kursy, przerwała je i zniknęła. Pielęgniarki straciły pieniądze, czas i nie zyskały nowych umiejętności oraz certyfikatów. Oszukanych jest ok. 3 tysięcy osób, a Ministerstwo Zdrowia nie chce im pomóc.

O sprawie informuje portal TVN24.pl. Pielęgniarki zapłaciły za kurs, ale nie został on dokończony. Organizator przestał reagować na pisma i telefony. Tymczasem – jak odkryli dziennikarze – właściciel firmy tworzy nowe biznesy szkoleniowe.

Na dodatek pielęgniarkom nie pomaga też Ministerstwo Zdrowia. W teorii za nadzór nad takimi szkoleniami odpowiada podległe resortowi Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarki twierdzą, że od kilku miesięcy nie mogą się doczekać żadnej odpowiedzi – ani od właściciela firmy szkoleniowej, ani urzędnika z ministerstwa.

Pielęgniarek ubywa
Warto pamiętać o tym, że do końca 2020 roku aż 44 proc. pielęgniarek będzie miało prawo przejść na emeryturę. Mowa o 103 tysiącach osób, które po prostu mogą zniknąć z rynku pracy.

Nie lepiej jest z lekarzami. Naczelna Izba Lekarska przedstawiła również dane, z których wynika, iż dziś w zawodzie pracuje ich 137 tysięcy. 11 tysięcy z nich ma od 66 do 71 lat. Ponad 60 proc. polskich pielęgniarek w Polsce ma drugą pracę. Połowa z nich pracuje dodatkowo do 100 godzin miesięcznie. Część wyrabia nawet 300 ekstra godzin. Gdyby nie ich podwójne życie, wiele szpitali i przychodni musiałoby zostać zamkniętych.

Raport Manpower Life Science (przygotowany dla Polskiej Federacji Szpitali) pokazał, że już 72 proc. szpitali zgłosiło, że brakuje im pielęgniarek wszystkich specjalizacji, a 68 proc. – że potrzebują lekarzy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0To nie może się udać. Do kraju wkracza hiszpański start-up, który chce robić Polakom pranie
0 0Ten start-up stworzył superpszczoły. Silniejsze, odporniejsze, lepsze
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta