Międzynarodowy sukces, którego nie widać na pierwszy rzut oka. Ta polska firma zdobywa zagraniczne rynki

Grupa Press Glass to największy polski producent szyb zespolonych o międzynarodowej renomie. Firma z Nowej Wsi spod Częstochowy posiada fabryki w Polsce, Chorwacji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych
Grupa Press Glass to największy polski producent szyb zespolonych o międzynarodowej renomie. Firma z Nowej Wsi spod Częstochowy posiada fabryki w Polsce, Chorwacji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych Materiały prasowe / Press Glass
Zaczynali we Wręczycy Wielkiej, wsi położonej pod Częstochową. Początkowo w halach o powierzchni zaledwie 600 mkw. 16 osób pracowało, w spółce z polsko-szwedzkim kapitałem. Teraz, ciesząc się światową renomą, szykują się do przeprowadzki do zintegrowanego ze środowiskiem naturalnym biurowca przyjaznego pracownikom. Grupa Press Glass nie zwalnia tempa i idzie za ciosem.


Największy polski i czołowy europejski producent szyb zespolonych na wiosnę 2020 roku przenosi swoją siedzibę główną do Konopisk koło Częstochowy. Nowoczesny biurowiec ma docenić rolę jaką w firmie pełnią pracownicy i odzwierciedlać międzynarodową pozycję przedsiębiorstwa, które za granicą ma już 9 fabryk (w Chorwacji, Wielkiej Brytanii i USA), a 80 proc. swojej produkcji sprzedaje poza Polską.
Nie byłoby tego globalnego sukcesu, gdyby nie umiejętne wykorzystanie przemian gospodarczych po 1989 roku. Pomysł zagospodarowania używanych maszyn ze szwedzkiego zakładu w Polsce, a następnie inwestycja w modernizację produkcji, marketing oraz obsługę klienta, przeprowadzona już pod okiem Arkadiusza Musia, obecnego właściciela Press Glass, utorowały firmie drogę na sam szczyt.
Przełom nastąpił w 1994 roku, gdy przeniesiono działalność do wybudowanej w podczęstochowskiej Nowej Wsi hali o powierzchni 1800 mkw. Na początku 1995 roku firma mogła się już pochwalić trzykrotnym wzrostem sprzedaży. W 2001 roku stała się zaś największym polskim producentem szyb zespolonych dla budownictwa, a rozbudowywana kilkukrotnie fabryka była powszechnie uznawana za najnowocześniejszy zakład w kraju produkujący szyby zespolone.

Podbój rynków zagranicznych rozpoczął się w 2001 roku, ale prawdziwa ekspansja nastąpiła w 2014 roku, gdy firma otworzyła pierwsze spółki poza Polską. Rok później pierwsza zagraniczna fabryka ruszyła z produkcją w miejscowości Varaždin w Chorwacji. Press Glass nie tylko otwiera nowe filie, ale także przejmuje zagraniczne spółki, jak pokazuje przykład grupy Glass Systems z Wielkiej Brytanii.

Pod skrzydła polskiej spółki trafiła także amerykańska firma Glass Dynamics Inc z siedzibą w Stoneville w stanie Karolina Północna. Specjalizującą się w szkleniach fasadowych markę Polacy przejęli w całości w 2017 roku, wzmacniając tym samym swoją pozycję na rynku północnoamerykańskim.
Silną pozycję w branży Grupa Press Glass, która w Polsce ma 5 fabryk (w Tychach, Miętnie, Tczewie i dwie w Radomsku), zawdzięcza kilku atutom. Oczywiście niemałe znaczenie ma zaplecze technologiczne i transportowe, w które firma stale inwestuje ogromne środki, ciągle je rozszerzając i odnawiając, po to aby zapewnić wyróżniającą się jakość produktu i jak najszerszy asortyment.


Prawdziwym wyróżnikiem jest jednak coś co po prostu można nazwać jako serwis. Pod tym słowem kryje się jednak wypracowywany przez lata system indywidualnego wsparcia klientów na każdym etapie współpracy, który powstał dzięki unikatowej kulturze organizacyjnej, elementowi który najtrudniej skopiować do innych organizacji. To wszystko pozwala przedsiębiorstwu spod Częstochowy stawać w szranki z czołowymi graczami na europejskim i również światowym rynku.

Z kolei eksperymentowanie z innowacjami ma wskazywać kierunki rozwoju firmy i wzmacniać pozycję wobec konkurencji w przyszłości. Press Glass ma patent na rewolucyjną technologię produkcji szkła giętego wielopłaszczyznowo (3D GLASS). Odkąd zainwestował w amerykańską spółkę Heliotrope Technologies rozwija też projekt Smart Glass, czyli szyb "elastycznych" w przepuszczaniu światła.

PRESS GLASS W LICZBACH

5 fabryk w Polsce
9 fabryk za granicą
14 fabryk na świecie
22 pieców do hartowania
28 lat działalności
44 linii produkcyjnych
150 dziennych wysyłek samochodowych w Europie
30 000 m2 szyb zespolonych produkowanych dziennie
191 000 m2 łącznej powierzchni produkcyjnej
8 800 000 m2 szyb zespolonych produkowanych rocznie
20 000 000 m2 szkła bazowego wykorzystywanego rocznie
70.000.000 m2 szyb zespolonych wyprodukowanych do tej pory

Klucz do sukcesu tkwił również w odnalezieniu rynkowej niszy. Producent z województwa śląskiego wyspecjalizował się głównie w segmencie B2B w wąskim sektorze fasadowo-okiennym. Jego odbiorcami są producenci stolarki okiennej i drzwiowej, fasad szklanych, czy przeszkleń wewnętrznych. Nie bez znaczenia jest też wciąż rosnąca koniunktura na budynki z dużymi nowoczesnymi przeszkleniami w znaczącym stopniu zmniejszającym zużycie energii w budynkach i to, że szkło jest materiałem bardzo ekologicznym, praktycznie w stu procentach poddającym się recyklingowi.

Efekt pracy zajmujących się przetwórstwem szkła płaskiego Polaków widać w oszkleniu wielu budynków w Europie, Ameryce Północnej i Azji. W Polsce z szyb made by Press Glass korzysta m.in. podkarpackie centrum G2A Arena, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, apartamentowiec Złota 44 w Warszawie czy też wrocławski Sky Tower, a na świecie np. hotel LIC Marriott w Nowym Yorku.
Nie zawsze widać go dosłownie, ponieważ ze względu na oczekiwania klientów, co do braku jakichkolwiek oznaczeń na szklanych taflach firma znakuje produkty swoim logo w miejscach jak najmniej widocznych lub, gdy nakazują to przepisy. Dzięki znajomości realiów rynkowych i przepisów dotyczących szyb w wielu krajach oraz licznym zagranicznym certyfikatom na koncie przedsiębiorstwo wspomaga polskich producentów okien o międzynarodowych aspiracjach.

Przypadek Press Glass wychodzi też na przekór dominującemu na Zachodzie wizerunkowi Polski, z którego obywatele uciekają, by szukać pracy w zagranicznych przedsiębiorstwach. Tu wygląda to inaczej – pracownik jedzie za granicę nie po to, by szukać zatrudnienia, tylko zmienić miejsce w strukturze firmy, cały czas pracując pod polskim szyldem. We właśnie budowanej kolejnej fabryce w USA zatrudnieni są już obecni pracownicy z Polski, którzy zdecydowali się na relokację, a ich liczba jeszcze wzrośnie. Ekspansja za granicą dalej trwa więc i możliwości będzie coraz więcej.
Dotychczas za oceanem funkcjonował jeden produkujący szyby zakład (Stoneville, Karolina Północna). Druga fabryka o docelowej powierzchni ok. 26 tys. mkw. powstaje w hrabstwie Henry w stanie Wirginia. Ma zostać uruchomiona już pod koniec tego roku.

Artykuł powstał we współpracy z Press Glass

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
0 0Słodkie napoje jak papierosy. W tym kraju ich reklamowanie będzie całkowicie zakazane
0 0Zbliża się poniedziałek, a ty nie masz energii? Sprawdź, ile kawy będziesz potrzebował
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu
0 0Milion złotych na emeryturę. Wystarczy, że będziesz tyle zarabiać i odkładać co miesiąc 15 proc.
0 0Joker bije rekordy nie tylko w kinach. Ludzie wyszukują bohatera... w filmach dla dorosłych
BIZNES 0 0Mówili im, że zaraz upadną. A one pokazały, że da się w Polsce zarabiać na japońskich książkach
TYLKO U NAS 0 0Ban od Facebooka trwa juz miesiąc, a firma cierpi. Sadowski zdradza, jak to wpływa na Brand24
NAUKA 0 0"Straciliśmy szansę na polskiego noblistę". Kontrowersje wokół prestiżowej nagrody
0 0Groźny atak na klientów polskiego Orange. Uważaj na taką wiadomość
KARIERA 0 0"Nie można nas tak zajeżdżać". Oni wyrobili miliony godzin pracy ponad normę
0 0Na przesyłkach z AliExpress tracimy wielkie pieniądze. Skarbówka rozkłada ręce