Wielu przedsiębiorców może nie pamiętać o tym, że jeśli prowadzą ewidencję sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych, muszą je odpowiednio zaprogramować. Chodzi o rzecz wręcz banalną, ale lepiej nie narażać się kontrolerom. Wszystko można zrobić samemu, o ile mamy pod ręką instrukcję obsługi kasy, albo pamiętamy, jak tego dokonać.
Chodzi o obowiązek przypisania oznaczeń literowych od „A" do „G" do stawek podatku lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw towarów i usług. Dotychczasowe oznaczenie należy dostosować do nowych przepisów rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących w terminie do 31 lipca 2019.
Przedsiębiorca ma obowiązek zaprogramować tylko te stawki VAT, których używa. Nie musi ustawiać wszystkich oznaczeń. Można to zrobić samemu, kasa fiskalna na to pozwoli. Może się jednak przydać instrukcja obsługi, bo tej czynności nie robi się często.
Oto obowiązujące od teraz przyporządkowanie stawek poszczególnym literom:
literze „A” – jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 23 proc.,
literze „B” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 8 proc.,
literze „C” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5 proc.,
literze „D” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0 proc.,
literze „E” – jest przypisane zwolnienie od podatku,
literze „F” i „G” – są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0 proc. (zero techniczne).
Kiedy wymiana kasy?
W Polsce jest mnóstwo przedsiębiorców, od których tradycyjnie nie dostanie się paragonu przy płatności gotówką. Oczywiście nie można generalizować, ale nie jest problemem znalezienie zakładu fryzjerskiego, serwisu samochodowego czy fryzjera u którego płaci się gotówką i wychodzi. A o paragon nikt nie pyta.
Będzie więc widać, kto tych paragonów nie wystawia prawie w ogóle oraz kiedy są przerwy w ich wystawianiu. W takie miejsce od razu pójdzie więc kontrola. To kiepskie wieści dla tych przedsiębiorców, którzy wystawienie paragonu traktują jako przykrą konieczność i starając się robić to jak najrzadziej.
Na pierwszy ogień idą mechanicy samochodowi, wulkanizatorzy oraz stacje benzynowe – ich właściciele z kas starego typu mogą korzystać tylko do końca roku. 1 lipca 2020 r. kasy online będą obowiązkowe dla hotelarstwa, gastronomii oraz sprzedawców węgla. Od początku roku 2021 z kas starego typu nie będą mogli korzystać stomatolodzy, kosmetyczki, budowlańcy i prawnicy.