Ważne ostrzeżenie ministerstwa. Ludzie tracą pieniądze przez przekręty "na 500+"

Rodzice składający wniosek o 500+ powinni uważać na internetowych oszustów.
Rodzice składający wniosek o 500+ powinni uważać na internetowych oszustów. Fot . Andrzej Michalik/ Agencja Gazeta
Ogromna popularność 500+ oznacza, że na rodziców składających wnioski przez internet czyhają najróżniejsi oszuści. Amatorzy łatwego zarobku próbują wyłudzić pieniądze, pobierając opłaty za składanie wniosku, czy dane osobowe, za pomocą których mogą np. wziąć kredyt na cudze nazwisko. Aby nie wpaść w ich pułapki, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.


Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że nikt nie ma prawa pobierać od nas pieniędzy za wypełnianie i składanie wniosku o 500 plus – jest to całkowicie bezpłatne. Rodzice powinni również uważać na próby wyłudzenia danych: żadna z zaangażowanych instytucji nie będzie również żądać od składających wniosek rodziców, aby podawali dane mailem lub SMS-em.

Ważne jest również, aby upewnić się, że wniosek składamy poprzez bezpieczne połączenie – sprawdzić to można klikając na kłódkę przy adresie strony internetowej.
Wnioski o 500 plus można składać przez internet od początku lipca. Przyjmowane są za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, rządowego systemu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS.

Systemy nie wytrzymały zainteresowania 500+
Zainteresowanie po starcie programu było ogromne: w ciągu kilku godzin złożono ponad 100 tys. wniosków online, a systemy nie wytrzymywały obciążenia. Od 1 sierpnia rodzice mogą również złożyć wniosek o 500 plus w wersji papierowej w urzędzie gminy lub w realizującym świadczenia ośrodku pomocy społecznej.


Wyrównanie za lipiec
Ogromne zainteresowanie 500 plus może mieć związek z tym, że osoby, które złożą wniosek w okresie lipiec-wrzesień otrzymają świadczenie z wyrównaniem od 1 lipca. Jeśli jednak złożą wniosek po 30 września, wtedy wyrównanie będzie wypłacane od miesiąca złożenia wniosku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.