Rząd wspiera skrajną prawicę. Atakowali Marsz Równości, dostaną 700 tys. zł z budżetu

Fundacja, która organizowała blokady Marszu Równości w Białymstoku dostanie od rządu 700 tys. zł
Fundacja, która organizowała blokady Marszu Równości w Białymstoku dostanie od rządu 700 tys. zł Fot. Agnieszka Sadowska/ Agencja Gazeta.
700 tys. zł dla blokujących Marsz Równości w Białymstoku, tyle samo dla organizacji posła PiS, 650 tys. zł dla Diakonii Ruchu Światło-Życie w Krościenku nad Dunajcem, 417 tys. dla Reduty Dobrego Imienia, założonej przez Macieja Świrskiego, byłego współpracownika min. Glińskiego - tak wygląda podział rządowych grantów.


Narodowy Instytut Wolności to twór powołany przez rząd “dobrej zmiany” w celu sprawiedliwego rozdziału dotacji i grantów dla organizacji pozarządowych (NGO). Właśnie przyznał prawie 86 mln zł 154 fundacjom i stowarzyszeniom.


Jego promotorem i gorącym zwolennikiem był wicepremier i minister kultury, Piotr Gliński. W 2017 roku zapewniał, że NIW ma poparcie organizacji pozarządowych. Nie do końca było to prawdą, bo sektor NGO był sceptyczny, obawiając się uznaniowego rozdawnictwa środków.


Okazało się to po części prawdą - podczas pierwszego podziału pieniądze dostało wiele organizacji związanych z władzą. Ok. 700 tys. zł dostali np. aktywiści blokujący Marsz Równości w Białymstoku - pisze Wyborcza.pl.

Dotacje w tej wysokości dostało 14 podmiotów. Są wśród nich znane organizacje, jak choćby Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, jest też kilka mniej popularnych. Ale jedna z nich budzi szczególne emocje – to Podlaski Instytut Rzeczpospolitej Suwerennej, który dostanie w ciągu trzech lat równe 700 tys. zł.


Co to za organizacja? Fundacja, która - wedle słów prezydenta Białegostoku - jest odpowiedzialna za wzniecenie przemocy na ostatnim Marszu Równości w tym mieście. Szef tej fundacji organizuje też białostocki Marsz Niepodległości.

Kto jeszcze dostał pieniądze?
Jak pisze Wyborcza, na liście dofinansowanych projektów znajdują się też stowarzyszenie Projekt Poznań, które założył poznański poseł PiS i wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk z siostrą Sarą. Dostaną 700 tys. zł. 650 tys. zł popłynie do Diakonii Ruchu Światło-Życie w Krościenku nad Dunajcem, 700 tys. - do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Piszu.

696 tys. na „rozwój lokalnych mediów” dostało stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów, 591 tys. zł przeznaczono dla Fundacji Solidarności Dziennikarskiej. Obie organizacje nie ukrywają swojego poparcia dla rządów "dobrej zmiany". Nieco mniej, bo 417 tys. zł dostanie fundacja Reduta Dobrego Imienia, której szef Maciej Świrski był doradcą wicepremiera Glińskiego.

Pośród dofinansowanych inicjatyw jest wiele innych związanych z PiS, Ligą Republikańską czy skrajnie prawicowym Instytutem Ordo Iuris, sporo dotacji dostaną też oddziały Caritasu oraz organizacje kościelne.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.