Gminy nie chcą płacić tego podatku. Sprawa warta miliardy trafiła do europejskiego trybunału

Samorządy chcą zwrotu podatku, jaki zapłaciły od opłat przekształceniowych
Samorządy chcą zwrotu podatku, jaki zapłaciły od opłat przekształceniowych Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej musi wyręczyć polskie sądy, które nie miały pewności, czy samorządy mają płacić VAT od opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu we własność. A to sprawa warta olbrzymie pieniądze.


Nic dziwnego, że samorządy walczą o swoje pieniądze. Przełomu dokonał Wrocław, który na początku roku wystosował pismo do szefa Krajowej Administracji Skarbowej z pytaniem, czy opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

O całej sprawie pisze Rzeczpospolita. Skarbówka nie jest przywykła do tego, by zwalniać kogoś z podatku, oceniła więc, że VAT powinno się naliczać. Ale ta decyzja otworzyła Wrocławiowi drogę do sądowej batalii. Miasto zaskarżyło ją do sądu administracyjnego, w końcu trafiła do NSA. Sędziowie uznali, że sprawa nie jest jednoznaczna i lepiej, żeby rozstrzygnął ją Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Kto wygra? Faworyt jest jeden
Eksperci podatkowi pytani przez Rzeczpospolitą twierdzą, że racja jest po stronie miasta. Dziś większość gmin odprowadza VAT od opłaty przekształceniowej.

– Na podstawie ustawy o VAT opodatkowuje się albo dostawę towarów, albo usługi. Moim zdaniem opłatę przekształceniową trudno brać za dostawę towarów – mówi gazecie Joanna Rudzka, doradca podatkowy.

Jeżeli orzeczenie będzie dla nich korzystne, będą mogły zasadniczo go odzyskać – a to oznacza strumień gotówki, który popłynie do samorządowych kas. Dla niektórych z nich to może być zbawienie. Dziś kilkuset samorządom grozi bankructwo. To efekt działań rządu – twierdzą ich przedstawiciele. Przyczyną ma być polityka rządu: zmniejszenie podatków płynących do samorządów, podwyżki cen prądu, niedofinansowanie zadań zleconych przez władze centralne.


Samorządowcy wymieniają rosnące koszty usług, materiałów, pracy i energii, zwiększające się wydatki gmin na funkcjonowanie gospodarki odpadami oraz realizację zadań własnych, niedofinansowanie zadań zleconych, a także ubytki dochodów własnych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby