Kontrole branży ochroniarskiej w Polsce. Śmierć Pawła Adamowicza niewiele zmieniła

Sytuacja w agencjach ochrony nie zmieniła się po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Sytuacja w agencjach ochrony nie zmieniła się po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Niewiele wynikło z zapowiadanych po śmierci Pawła Adamowicza zmian w branży ochroniarskiej. MSWiA planuje w tym roku kontrolę w zaledwie 120 z ponad 5 tys. zarejestrowanych w Polsce agencji ochrony, a przedstawiciele branży alarmują, że część podejmowanych przez resort działań może tylko utrwalić istniejące patologie.


Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", koncesję na działalność gospodarczą w zakresie ochrony osób i mienia ma obecnie ponad 5,7 tys. przedsiębiorców. Teoretycznie powinno je kontrolować Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jednak kontroli jest niewiele: w zeszłym roku sprawdzono 110 agencji i wszczęto 27 postępowań o cofnięcie koncesji.

Choć po wydarzeniach podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy głośno było o patologicznej sytuacji w firmach ochroniarskich, liczba kontroli nie wzrosła znacząco: w tym roku resort spraw wewnętrznych planuje sprawdzenie 120 agencji.

Część firm - jak podkreślają w rozmowie z "DGP" przedstawiciele branży - broni się przed zmianami jak tylko może. Mają np. po kilka koncesji i w przypadku odebrania jednej z nich, zatrudniają pracowników w innej firmie.

Gazeta zauważa, że Polskie Stowarzyszenie Pracowników Ochrony rok temu złożyło w MSWiA projekt powołania samorządu branżowego i przywrócenia komisji egzaminacyjnej, który pozostał bez odpowiedzi. Zamiast tego, resort pracuje nad nową kwalifikacją zawodową dla ochroniarzy - dozorowaniem mienia. Miałby to być zawód m.in. dla... osób po 45. roku życia i niepełnosprawnych.


Jak zatrudnia agencja ochrony?
Według przepisów, aby zostać pracownikiem ochrony, trzeba przejść szkolenie trwające 24 godziny. W praktyce można znaleźć wiele miejsc oferujących kursy "przyspieszone", trwające nawet... 2 godziny.

Ochroniarze zarabiają średnio niewiele ponad 2 tys. zł. Na najniżej płatne stanowiska chętnych znaleźć trudno, a firmy ochroniarskie często sięgają po emerytów i niepełnosprawnych.

Dla organizatorów imprez masowych liczy się z kolei przede wszystkim niski koszt. Ochrona gdańskiej imprezy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas której zginął Paweł Adamowicz, miała kosztować ok. 13 tys. zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby