UE chce, aby europejskie firmy konkurowały z Apple i Google. Przeznaczy na to aż 100 mld euro?

Propozycja stworzenia funduszu dla "Europejskich Czempionów" ma zostać przekazana nowej szefowej KE Ursuli von der Leyen, która obejmie urząd 1 listopada.
Propozycja stworzenia funduszu dla "Europejskich Czempionów" ma zostać przekazana nowej szefowej KE Ursuli von der Leyen, która obejmie urząd 1 listopada. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Unijni urzędnicy chcą w najbliższym czasie radykalnie zwiększyć poziom wsparcia dla europejskich firm technologicznych. Z nieoficjalnych informacji portalu Politico wynika, że UE chce stworzyć fundusz dla "Europejskich Czempionów", w ramach którego przeznaczy co najmniej 100 mld euro na wsparcie europejskich przedsiębiorstw.


Jak informuje "Politico", fundusz miałby zebrać co najmniej 100 mld euro prywatnego i publicznego finansowania. W przeciwieństwie do innych unijnych funduszy inwestujących w badania i rozwój, środki z niego miałyby trafiać bezpośrednio do firm.

Brukselscy urzędnicy obawiają się, że dominacja prywatnych technologicznych firm spoza UE - takich jak Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft, Baidu czy Alibaba - będzie gwoździem do trumny dla europejskich innowacji w niektórych sektorach - wynika z fragmentów dokumentu cytowanych przez portal.

Propozycja utworzenia funduszu ma zostać przekazana nowej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która obejmie urząd urząd 1 listopada.

Budżet unijny i praworządność
Zakończenie negocjacji dot. budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 jest planowane dopiero na wiosnę przyszłego roku.

W zeszłym roku Polska wpłaciła do unijnej kasy 4,5 mld euro, dostała z niej ponad 15 mld euro. Byliśmy więc od przodu o 11,5 mld euro, czyli ponad 49 miliardów złotych według obecnego kursu. Oznacza to, że bardzo ryzykowne dla polskiej gospodarki byłoby powiązanie funduszy UE z kwestiami praworządności z funduszami UE – a to rozwiązanie coraz mocniej forsowane w samej Unii.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby