Zaostrza się wojna handlowa. Trump żąda, aby amerykańskie firmy wycofały się z Chin

Donald Trump zażądał na Twitterze, żeby amerykańskie firmy wycofały się z Chin.
Donald Trump zażądał na Twitterze, żeby amerykańskie firmy wycofały się z Chin. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Po raz kolejny eskalowała wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami. W reakcji na ogłoszone przez Pekin karne cła na amerykańskie produkty, Donald Trump zapowiedział zwiększenie ceł na chiński import. Na tym jednak nie poprzestał: firmy z USA zostały wezwane do wycofania się z Chin.


- Nie potrzebujemy Chin i - mówiąc wprost - lepiej poradzilibyśmy sobie bez nich - oznajmił na swoim ulubionym medium społecznościowym prezydent USA.

Zapowiedział przy tym, że od 1 października zwiększone zostaną z 25 proc. do 30 proc. stawki celne na import o wartości 250 mln dolarów. Trump nie byłby jednak sobą, gdyby na tym poprzestał.

- Niniejszym rozkazuję naszym wielkim amerykańskim firmom, aby natychmiast zaczęły szukać alternatywy dla Chin, w tym powrotu waszych firm do DOMU i produkcji towarów w USA - napisał Trump. Jak zauważa "The Guardian", nie jest to dla firm w żaden sposób wiążące - prezydent USA nie może bowiem nakazać im opuszczenia Chin.Chiny też podnoszą cła
Tweety Trumpa są reakcją na cła odwetowe ogłoszone w piątek przez Chiny. Pekin zamierza wprowadzić dodatkowe cła na importowane z USA towary o wartości 75 mld dolarów. Już od 1 września dodatkowe cła w wysokości 5 proc. nałożone będą na amerykańską soję i ropę naftową, a na tamtejszą wieprzowinę i wołowinę - w wysokości 10 proc..

Wydłużenie licencji Huawei
Jednym z pierwszych celów Trumpa w wojnie handlowej był chiński gigant komunikacyjny Huawei. Na tym froncie jednak aktualnie trwa zawieszenie broni: o trzy miesiące odroczone zostało wprowadzenie zakazu współpracy z chińską firmą.


Oficjalnym powodem odroczenia ma być infrastruktura sieciowa w niektórych obszarach Stanów, której nadajniki zostały stworzone przez chińską firmę. W przypadku zerwania współpracy z Huaweiem, nadajniki przestałyby działać, zatem potrzeba więcej czasu na wymianę sieci.

Wydłużony okres pozwoli Huaweiowi na dalsze dostarczanie na amerykański rynek smartfonów z licencją na usługi Google. Ma to szczególne znaczenie, szczególnie w obliczu zbliżającej się premiery serii Mate 30.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby