PiS wycofuje się z obietnic. Tego świadczenia nie znajdziemy w projekcie budżetu

W projekcie budżetu na 2020 r., którym pochwalił się Mateusz Morawiecki, nie ma trzynastej emerytury.
W projekcie budżetu na 2020 r., którym pochwalił się Mateusz Morawiecki, nie ma trzynastej emerytury. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Aby pochwalić się przed wyborami budżetem bez deficytu, PiS nie cofnie się przed niczym. W projekcie budżetowym zabrakło jednego z flagowych projektów ekipy rządzącej: trzynastej emerytury.


Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", w projekcie budżetu na 2020 r. próżno szukać jakiejkolwiek informacji o 13. emeryturze.

Jest to o tyle dziwne, że jeszcze kilka dni temu wypłacanie tego świadczenia w kolejnych latach miało być pewniakiem.

- Chcemy uregulować ustawowo kwestię "Emerytury plus". Tak, aby seniorzy co roku dostawali "trzynastkę" - zapowiadał premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Super Expressu".

Dlaczego więc budżet nie przewiduje środków na to świadczenie? Chodzi o prawdopodobnie o jego duże koszty - według szacunków mowa tutaj o 10 mld zł. I budżetu nie udałoby się już domknąć bez deficytu.

- Premier Morawiecki i inni czołowi politycy PiS obiecują jednak, że wprowadzą rozwiązanie, jeśli partia wygra wybory. Jest to więc rodzaj politycznego kontraktu - oceniają dziennikarze "DGP".

"Fikcyjny budżet" na 2020 rok
Przy okazji kampanii wyborczej Mateusz Morawiecki pokazał projekt ustawy budżetowej na 2020 rok – ma być pierwszym od 30 lat bez deficytu budżetowego. Za to z rosnącymi przychodami z podatków.

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, jest to "fikcyjny budżet", który po wyborach może ulec sporym przeobrażeniom. Te z kolei nie przypadną do gustu wyborcom.

Emerytura dla każdego
Emerytów przybywa, a emerytury maleją – to efekt obniżenia wieku emerytalnego. W sumie emerytów mamy 5,7 mln, z czego łącznie aż 227 tys. otrzymuje emeryturę niższą niż minimalna. Zaś obecni 40-latkowie dostaną zaledwie 38 proc. obecnych zarobków.

Jednym z pomysłów PiS na walkę z tym problemem jest wprowadzenie tzw. emerytur obywatelskich – prawdopodobnie opartych na dzisiejszym świadczeniu minimalnym. Obecnie jego wysokość oscyluje wokół 1100 zł brutto, co daje ok. 900 zł na rękę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby