Właśnie w przypadku młodych pracowników sytuacja ta może okazać się pułapką. Nie jest bowiem tajemnicą, że w stosunkowo wczesnym jeszcze etapie życia i pracy zawodowej, temat emerytur nie wysuwa się na pierwszy plan. Nic dziwnego – inaczej patrzy się na coś, co dopiero ma nastąpić za dobrych kilkadziesiąt lat.
Kodeks pracy – zmiany w związku z PPK
W związku z wprowadzaniem programu PPK od nowego roku nastąpiły stosowne zmiany w kodeksie pracy, który od tej pory uwzględnia przepisy związane z nową reformą, zachęcającą do odkładania na swoją emeryturę. Również w zakresie dokumentacji pracowniczej wprowadzono nowe przepisy. W tym jednak wypadku pewnym udogodnieniem będą cyfrowe rozwiązania dotyczące jej prowadzenia.
Przechodząc do opisu założeń PPK należałoby może zacząć od tego, jakie zachęty finansowe przygotował ustawodawca dla pracowników objętych programem. Przede wszystkim mamy tzw. wpłatę powitalną, czyli pewną ilość gotówki (dokładnie 250 zł) pochodzącej z Funduszu Pracy za samo uczestnictwo w PPK.
Wspomnieliśmy o rzeczy najważniejszej, czyli o wysokości składek podstawowych w ramach PPK ze strony pracodawcy oraz pracownika. Należy wspomnieć jeszcze o kilku pozostałych przepisach, które odnoszą się zarówno do tych pierwszych, jak i drugich.
Pracownicze Plany Kapitałowe – choć obejmujące poszczególnych pracodawców (w zależności od liczby zatrudnianych pracowników) etapami – są oczywiście programem dla przedsiębiorstw obowiązkowym. Jednak nie do końca, bowiem ci, którzy wcześniej wprowadzili u siebie dobrowolne Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) zostają niejako wyłączeni – W 2018 roku zainteresowanie PPE znacznie wzrosło, ponieważ część firm preferowała tę formę pracowniczego planu oszczędzania. PPE jest już dobrze znane i wypróbowane, a przy okazji daje możliwość podniesienia prestiżu firmy oraz budowania lepszych ofert pracy, wzbogaconych np. o 7% dodatek do emerytury – czytamy na stronie https://www.esaliens.pl/pl/mojaemerytura/blog/ppe-czy-ppk-jak-i-gdzie-odkladac, na której dokładnie podano podobieństwa i różnice pomiędzy PPK a PPE.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają to, co pisaliśmy na początku artykułu: demografia prawdopodobnie nie obejdzie się łagodnie z systemem emerytalnym, dlatego tak dużo nadziei pokłada się w planach typu PPK.
Źródła: ● A. Bartosiewicz, Pracownicze Plany Kapitałowe w pigułce. Kogo obejmą PPK 2019?, https://strefabiznesu.pl/pracownicze-plany-kapitalowe-w-pigulce-kogo-obejma-ppk-2019/ar/c10-13772332 (dostęp: 24.07.2019) ● D. Bochen, Kodeks pracy 2019. PPK, zmiany w dokumentach pracowniczych i zasadach wypłat, https://www.money.pl/gospodarka/kodeks-pracy-2019-ppk-zmiany-w-dokumentach-pracowniczych-i-zasadach-wyplat-6405650364700289a.html (dostęp: 24.07.2019) ● N. Bochyńska, Zatrważające prognozy przyszłych emerytur. Gorzej tylko w Meksyku, https://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/emerytury-prognozy-polska-wysokosc-emerytury,250,0,2399226.html (dostęp: 24.07.2019) ● PPE czy PPK, czyli jak i gdzie odkładać na emeryturę w III filarze?, https://www.esaliens.pl/pl/mojaemerytura/blog/ppe-czy-ppk-jak-i-gdzie-odkladac (dostęp: 24.07.2019) ● Pracownicze Plany Kapitałowe – PPK, https://pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/ (dostęp: 24.07.2019) ● Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK), https://www.esaliens.pl/pl/emerytura/oferta-dla-firm/pracownicze-plany-kapitalowe (dostęp: 24.07.2019)