Wiesz, ile osób w Polsce nosi twoje nazwisko? Rząd ujawnia bardzo ciekawe dane

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło specjalna platformę, na której można znaleźć wiele interesujących danych statystycznych.
Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło specjalna platformę, na której można znaleźć wiele interesujących danych statystycznych. Foto: pxhere.com
Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło nowy rządowy portal – Dane.gov.pl. To kopalnia wiedzy i ciekawostek dotyczących Polski i Polaków. Ludzie najczęściej szukają informacji o swoim nazwisku i liczbie osób je noszących, ale to tylko drobny wycinek uwolnionych rządowych danych.


Co ciekawe, powiedzenie “statystyczny Kowalski” okazuje się nieco oderwane od rzeczywistości. Bo piątka najpopularniejszych nazwisk w Polsce wygląda następująco:

1. Nowak – 204 876 osób

2. Kowalska/Kowalski – 138 612 osób

3. Wiśniewska/Wiśniewski – 110 375 osób

4. Wójcik – 99 464 osób

5. Kowalczyk – to nazwisko 97 928 osób.

Co jeszcze pokazał rząd?
Baza nazwisk to tylko jeden z ponad 13 000 zasobów dostępnych na Dane.gov.pl. Na portalu znajdziecie również wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.

– Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne – dodaje szef MC.

– Co ważne, niektóre – dostępne na naszym portalu - zasoby są otwarte przez API - tj. kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców – mówi Zagórski.

Wracając do nazwisk – ich rdzenie mają różne pochodzenie. Niektóre, jak Szymański, Jankowski czy Wojciechowski pochodzą przeważnie od imienia ojca lub świętego patrona.

– Inne, jak Potocki, Kostka czy Czartoryska mogą wskazywać na szlacheckie pochodzenie. Z kolei Kowalski, Woźniak czy Krawczyk wywodzą się przeważnie od zawodu wykonywanego przez założyciela danego rodu – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę