Komputer kwantowy Google zostawia pozostałe superkomputery daleko w tyle.
Komputer kwantowy Google zostawia pozostałe superkomputery daleko w tyle. Flickr/Ian Hughes (CC BY 2.0)
Reklama.
Komputer kwantowy stworzony przez Google w 3 minuty i 20 sekund dokonuje takiej liczby obliczeń, na którą najpotężniejszy superkomputer potrzebowałby 10 tys. lat.
Jak dotąd najpotężniejszy superkomputer Summit był dziełem firmy IBM – donosi Financial Times. Natomiast Google wyprzedziło ich o lata świetlne.
Komputer jest wyposażony w 72-kubitowy procesor kwantowy. To dzięki niemu będą możliwe obliczenia kwantowe. Bardzo możliwie, że zostaną wykorzystane do symulacji chemii i fizyki, czego nie można było dokonać na standardowych komputerach.
Jak działają komputery kwantowe?
Komputery kwantowe robią w ostatnim czasie furorę w mediach. Jednak niewiele osób wie, czym one są i jak naprawdę działają. O komputerach kwantowych opowiedział w rozmowie z INNPoland.pl, prof. Artur Ekert, fizyk prowadzący badania w zakresie podstaw mechaniki kwantowej oraz kwantowego przetwarzania informacji.
– Zjawisko wychodzenia jednocześnie przez dwoje drzwi może dla komputera oznaczać dwa procesy obliczeniowe. Każdy proces to przejście przez sekwencję operacji matematycznych. I one mogą wydarzyć się jednocześnie w obrębie tego samego procesora. A to oznacza potencjalnie większą moc obliczeniową. I to daje szaloną przewagę, jeśli uda nam się zbudować takie urządzenie, co nie jest wcale łatwe – tłumaczył Ekert.