Papierosy i “alternatywy” – nowe technologie zmieniają rynek tytoniowy

Alternatywy dla palaczy zdobywają rynek
Alternatywy dla palaczy zdobywają rynek Fot. 123rf.com / Evgenii Vershinin
Mimo że paczki tradycyjnych papierosów są wciąż dostępne, coraz większą powierzchnię sklepowych półek zajmują wkłady do produktów alternatywnych, takich jak urządzenia podgrzewające tytoń. To wynalazek ostatniej dekady, nad którym pochylali się inżynierowie z całego świata. Jednym z nich jest technologia IQOS.


IQOS to urządzenie, które imituje doznania towarzyszące paleniu tradycyjnych papierosów. Użytkownik zaciąga się więc aerozolem z nikotyną, czuje smak tytoniu, ale nie wprowadza do organizmu substancji smolistych powstających podczas spalania papierosa. Wkłady do IQOS-a są bowiem w urządzeniu jedynie podgrzewane. To podstawowa cecha odróżniająca te produkty od papierosów.

Pytanie, czy korzystanie z elektronicznego urządzenia jest tak samo proste, jak zapalenie papierosa?

Co wchodzi w skład systemu IQOS?
W skład sytemu IQOS wchodzi kompaktowa, prostokątna “kasetka”, czyli ładowarka. W ładowarce umieszczona jest podłużna tuleja, czyli podgrzewacz. Zestawy IQOS zawierają również zasilacz, za pomocą którego podłączamy ładowarkę do prądu, kiedy wyczerpie się jej moc.

Wraz z zestawem użytkownik otrzymuje również czyścik, za pomocą którego należy usuwać pozostałości tytoniu, oraz zapas nasączonych alkoholem czyścików.

Wkłady do IQOS-a, nie są jednak częścią zestawu - kupujemy je oddzielnie w sklepach.
Korzystanie z IQOS-a krok po kroku
Aby skorzystać z IQOS-a należy otworzyć ładowarkę (poprzez naciśnięcie przycisku lub dolnej części kasety) i wyjąć z niej podgrzewacz.


W otworze u góry podgrzewacza umieszczamy wkład tytoniowy i dociskamy, aż poczujemy opór. Z urządzenia powinien wystawać filtr. Reszta wkładu, czyli specjalnie sprasowany tytoń, powinna być “schowana” w urządzeniu.

Kiedy wkład jest już w podgrzewaczu należy nacisnąć i przytrzymać przycisk, znajdujący się z przodu urządzenia. Lampka zacznie migać, a kiedy przestanie, można przyłożyć filtr do ust i zaciągnąć się tak, jak tradycyjnym papierosem.

Po około pięciu minutach lampka podgrzewacza zacznie ponownie migać - tym razem jest to znak, że kończy się czas podgrzewania. Gdy zgaśnie całkowicie, należy lekko pociągnąć górną część podgrzewacza, uwolnić wkład i wyrzucić go do śmieci.

Jak długo można korzystać z IQOS-a?
W przeciwieństwie do e-papierosów, IQOS dość wiernie imituje doznania towarzyszące paleniu tradycyjnych papierosów jeśli chodzi o czas korzystania z urządzenia. Podgrzewacz działa przez około 6 minut, czyli tyle ile statystycznie trwa wypalenie jednego papierosa.

Po tym czasie lampka urządzenia zacznie migać, a następnie całkowicie zgaśnie. To sygnał, że wkład został zużyty, a podgrzewacz należy umieścić w ładowarce. Czas ładowania uzależniony jest od modelu i waha się od 3,5 do 4 minut.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)