Projekt Roma Tower w Warszawie: zabytkową plebanię przeniosą, a w pobliżu wieżowca powstanie park

W budynku Roma Tower mają się znaleźć biura i luksusowy hotel. Architekci znaleźli sposób na to, co zrobić z zabytkowym budynkiem plebanii.
W budynku Roma Tower mają się znaleźć biura i luksusowy hotel. Architekci znaleźli sposób na to, co zrobić z zabytkowym budynkiem plebanii. Fot. Materiały BBI Development S.A.
Projekt Roma Tower budził sprzeciw aktywistów, którzy nie chcieli zburzenia plebanii. Na pomoc przyszli renomowani projektanci. Przedstawiają plan budowy wieżowca i przeniesienia plebanii. Uporządkowanie i zagospodarowanie terenów parafii św. Barbary w Warszawie to część planu, jaki przedstawiają architekci z pracowni Juvenes-Projekt.


Pod koniec 2017 roku radni Warszawy po burzliwej debacie pozytywnie zaopiniowali projekt planu zagospodarowania Śródmieścia Południowego, dopuszczający budowę wieżowców. Plan umożliwia m.in. powstanie przy udziale dewelopera na działce archidiecezji warszawskiej wysokiego na 170 metrów wieżowca Roma Tower, który ma stanąć u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater.


Budynek Roma Tower nazywany jest przez złośliwych Nycz Tower od nazwiska metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Problem w tym, że budowa zdaniem niektórych aktywistów miejskich miałaby pociągnąć za sobą wyburzenie plebanii, która - choć zniszczona podczas II wojny światowej - wciąż ma elementy chronione przez nadzór konserwatorski.


Aktywiści zarzucali też inwestorowi chęć budowy wieżowca na terenie historycznego cmentarza i zniszczenie fragmentu zabytkowej XIX wiecznej Drogi Krzyżowej. Inwestor od początku zaprzeczał tym zarzutom, podkreślając, że Droga Krzyżowa nie zostanie zniszczona, a cmentarz nie był zlokalizowany w miejscu wskazywanym przez aktywistów. Krytycy inwestycji skarżyli się też na to, że pod topór pójdą dziesiątki drzew. Tymczasem na działce, na której ma być realizowana inwestycja rośnie zaledwie kilka drzew. Wcześniej znajdowały się tam parking i stacja benzynowa.


Na przeciw tym wszystkim zarzutom dotyczącym wyburzenia plebanii czy wycinki drzew wyszli projektanci z pracowni Juvenes-Projekt, spółki zależnej od BBI Development S.A. To właśnie ta pracownia może się pochwalić bardzo udaną rewitalizacją XIX wiecznej Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser", ale projektanci związani z Juvenes-Projekt mają też spore osiągnięcia w zakresie projektowania wieżowców. Teraz te doświadczenia zostaną spożytkowane podczas projektowania Roma Tower.

Inwestycja, która realizowana jest przez BBI Development S.A. oraz Archidiecezję Warszawską zlokalizowana będzie w rogu ul. Nowogrodzkiej i Emilii Plater. W pobliżu stoją już budynek hotelu Marriott oraz wieżowiec przy ulicy Chałubińskiego 8. Roma Tower ma mieć ogółem około 55 tysięcy mkw. powierzchni, w budynku mają być zlokalizowane biura oraz luksusowy hotel.

A co z zabytkową plebanią? – Wciąż prowadzimy dialog z organami konserwatorskimi szukając najlepszego rozwiązania. Zaangażowaliśmy do tego autorytety z dziedziny konserwacji zabytków. Planujemy translokacje plebani powiązaną z wyeksponowaniem ukrytych dziś reliktów historii tego miejsca – wyjaśnia Krzysztof Tyszkiewicz, wiceprezes Juvenes-Projekt.

Planowana inwestycja ma być przyjazna dla mieszkańców i osób przyjezdnych. – Opracowaliśmy plan uporządkowania i zagospodarowania terenów parafii św. Barbary, tak, aby wraz z innymi terenami zieleni współtworzyła ogólnodostępny park linearny. Stworzymy enklawę zieleni dla mieszkańców tej części miasta – tłumaczy Krzysztof Tyszkiewicz.

źródło: Property News

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)