Wiedza Polaków na ten temat pozostawia wiele do życzenia. Ten inkubator wspiera jej popularyzatorów
Dawid Wojtowicz
03 marca 2020, 09:54·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 03 marca 2020, 09:54
Z jednej strony rosnąca liczba złośliwych aplikacji dla urządzeń mobilnych, z drugiej bierność użytkowników smartfonów, z których tylko 6 proc. sięga po systemy chroniące przed wirusami czy włamaniem. Taki obraz "bezpieczeństwa" polskiego mobilnego internetu wyłania się z raportów Polskiego Instytutu Cyberbezpieczeństwa i CERT Polska.
Reklama.
Na te niepokojące dane nie pozostaje obojętna firma Samsung. Południowokoreański producent elektroniki nie tylko rozwija własne rozwiązania, chroniące przed cyberatakami, takie jak choćby ekosystem rozwiązań Samsung KNOX, lecz także pragnie lepiej budować świadomość cyberzagrożeń. W tym celu wspiera rozmaite oddolne inicjatywy.
Jedną z nich jest Samsung Inkubator, program dla start-upów, który zapewnia bezpłatną przestrzeń dla innowacyjnych projektów na rzecz bezpieczeństwa cyfrowego. W jej ramach młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie technologiczne i merytoryczne oraz pomoc w pozyskaniu inwestorów. W Lublinie właśnie trwa nabór lokalnych start-upów.
W trakcie prac nad prototypem start-upy mogą liczyć na pomoc ekspertów z działu R&D firmy Samsung. Wybrane do inkubacji firmy wezmą udział w intensywnych szkoleniach z zakresu technologii czy marketingu. Najlepsze pomysły mogą liczyć na wsparcie finansowe od firmy Samsung, przy zachowaniu pełni praw do swoich koncepcji.
Samsung Inkubator jest dostępny nie tylko dla młodych innowatorów, ale także dla lokalnej społeczności. W celu przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu i podnoszenia kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa Inkubator zorganizuje dla mieszkańców Lublina i okolic szereg akcji m.in. warsztaty z przedsiębiorczości i zajęcia familijne o nowych technologiach.
Samsung Inkubator w Lublinie rozpoczął działalność rok temu w ramach projektu tworzenia sieci Inkubatorów w Polsce Wschodniej. Jest przykładem kooperacji między sektorem prywatnym a administracją publiczną. Dołączyć do niego mogą start-upy z województwa lubelskiego, które mają pomysły na innowacyjne rozwiązania związane z cyberbezpieczeństwem.
Rekrutacja do tegorocznej edycji programu potrwa do końca marca. Zgłoszenia można nadsyłać, korzystając z formularza dostępnego na stronie https://startupinkubator.pl/lu/aplikuj. Partnerami lubelskiej inwestycji są Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Lubelska, HugeTech oraz miasto Lublin.