Polska gospodarka zachwiała się najmocniej od 22 lat. Ale jest nieco lepiej niż oczekiwali ekonomiści. Polski PKB spadł w pierwszym kwartale o 0,5 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 roku i wzrósł o 1,9 proc. w zestawieniu z pierwszym kwartałem 2019 roku
GUS podał pierwsze całościowe dane z gospodarki z początku czasu koronawirusa dające obraz początku epidemii w Polsce. Gospodarka zachwiała się najmocniej od 22 lat, jest jednak ciut lepiej niż oczekiwali ekonomiści.
- Polski PKB spadł w pierwszym kwartale o 0,5 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 roku i wzrósł o 1,9 proc. w zestawieniu z pierwszym kwartałem 2019 roku - podał GUS w swoim pierwszym szacunku dynamiki gospodarki. Ekonomiści oczekiwali odpowiednio spadku o 1,2 proc. kdk i wzrostu o 1,3 proc. rdr, dane można więc uznać za lepsze od oczekiwań - podaje Onet.
Dane te są jednak najgorsze dla Polski od 1998 roku, czyli od czasu kryzysu rosyjskiego jeśli chodzi o zmianę kwartał do kwartału. Wtedy PKB spadł o 1,5 proc. kdk w drugim kwartale 1998. Jeśli chodzi o zmianę roczną są to najgorsze dane od trzeciego kwartału 2013 r., gdy wzrost był zaledwie 1,6-procentowy rok do roku.
Znaczące spadki PKB
Przypomnijmy, że w kwietniowej aktualizacji programu konwergencji rząd prognozował spadek PKB w 2020 r. o 3,4 proc., a Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewidywał, że PKB spadnie nam o 4,6 proc. w tym roku i wzrośnie o 4,2 proc. w 2021 r.
- Oczekujemy, że PKB w 2020 r. spadnie o 4,3 proc. z powodu zakłóceń w działalności gospodarczej spowodowanej zamrożeniem oraz bezprecedensowym spadkiem popytu zewnętrznego. W 2021 r. PKB powinien odbić i wzrosnąć o ok. 4 proc., dzięki silnemu ożywieniu w konsumpcji gospodarstw domowych. Niemniej jednak w horyzoncie projekcji PKB raczej nie powróci do poziomów z 2019 r. - podała w raporcie Komisja Europejska.
Nasz wynik wypada jednak w miarę nieźle w porównaniu z innymi krajami Europy. Niedawno w INNPoland.pl podawaliśmy, że produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii spadnie o 14 proc. w tym roku, po bezprecedensowym spadku o ponad 25 proc. w drugim kwartale.