Co trzeci Polak w ogóle nie dostanie kredytu.
Co trzeci Polak w ogóle nie dostanie kredytu. 123rf.com
Reklama.

Zaostrzone wymagania

Z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że maju 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 28,7 tys. klientów, o 29 proc. mniej niż rok wcześniej, a wnioskowana łączna kwota jest o 24 proc. niższa niż przed rokiem.
Banki coraz bardziej zaostrzają wymagania wobec osób, które chcą kupić mieszkanie na kredyt. I tak np. Santander Bank od środy podniósł minimalny wymagany wkład własny dla klientów zewnętrznych z 10 do 20 proc.
Jedynie klienci korzystający na co dzień z usług tego banku nadal mogą się ubiegać o kredyt hipoteczny z 10-proc. udziałem własnym.
Przypomnijmy, że wcześniej ING Bank Śląski podniósł minimalny wkład własny z 20 do 30 proc., PKO BP z 10 do 20 proc., a Pekao z 10 do 15 proc.

Selektywne podejście

Waldemar Rogowski, główny analityk Biura informacji Kredytowej mówiInterii, że mamy dziś koncentrację pięciu banków, które odpowiadają za około 90 proc. rynku kredytów hipotecznych i to jak w kolejnych miesiącach będzie on wyglądał, zależy od ich polityki kredytowej.
– Każdy z tych banków zaostrza kryteria udzielania kredytów, przede wszystkim przez podniesienie wymaganego wkładu własnego, co już odcina pewien segment osób od dostępu do tego finansowania i akceptuje wyższą wiarygodność kredytową – twierdzi.
I dodaje, że banki zwracają uwagę na to w jakich branżach pracuje klient i stosują selektywne podejście polegające na tym, że część segmentów gospodarki jest na liście podwyższonego ryzyka i osoby w nich zatrudnione mają dużo gorszą pozycję w kontekście dostępności kredytu, podobnie jak osoby uzyskujące dochody z działalności gospodarczej, którym banki obecnie nie chcą udzielać kredytów.
Nie da się też ukryć, że od marca narastają obawy gospodarstw domowych o ich przyszłą sytuację finansową, co powoduje konieczność budowania np. półrocznego poziomu oszczędności.

Trudny czas banków

Banki same są ostatnio w dość trudnej sytuacji. Jak pisaliśmy niedawno w INNPoland.pl, jeszcze rok temu giełdowy indeks WIG-banki dochodził do 8 tys. punktów. Dziś nie notuje nawet połowy wartości z kwietnia 2019.
Największy wpływ na wyniki finansowe sektora miały decyzje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące obniżenia stóp procentowych.