Reklama.
RMF24 podaje, że Polska złożyła do Unii Europejskiej wniosek o przyznanie jej 11 miliardów euro nisko oprocentowanej pożyczki. O większą sumę poprosiły jedynie Włochy i Hiszpania. Polski wniosek czeka na zatwierdzenie Rady Unii Europejskiej.
Środki pozyskane od Unii mają pomóc wydatkom publicznym w kwestii utrzymania miejsc pracy zagrożonych pandemią koronawirusa. RMF24 wymienia przykładowe sposoby wykorzystania środków. Mogło by to być sfinansowanie obniżenia składek ZUS-owskich lub wsparcie mikro- i małych przedsiębiorców.
Wtedy kraj miał otrzymać ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, natomiast razem z pożyczkami kwota od UE miała wynieść ok. 160 mld euro.
To niejedyne wsparcie dla Polski
Miesiąc temu w INNPoland pisaliśmy o unijnych pieniądzach mających trafić do Polski.Wtedy kraj miał otrzymać ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, natomiast razem z pożyczkami kwota od UE miała wynieść ok. 160 mld euro.
Jak pisał Business Insider w lipcu, budżet UE był zaplanowany na 1,074 bln. Planowano obniżkę wydatków na rolnictwo (do 7,5 mld euro), na badania i innowacje w ramach Horyzontu Europa (z 13,5 mld euro do 5 mld euro) i na program inwestycyjny InvestEU (5,6 mld euro zamiast 30,3 mld euro). Mniejsze miały być również nowe środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (spadek z 40 mld euro do 10 mld euro).