Radio ZET zauważyło, że PGE poprosiło 20 proc. swoich pracowników o zwolnienie się. W komunikacie prasowym spółka powiadomiła, że uruchomiła Program Dobrowolnych Odejść dla pracowników zatrudnionych w centrum korporacyjnym Grupy Kapitałowej, w spółce PGE S.A.
W informacji czytamy, że to wynik przestawienia się na tory nisko- i zeroemisyjnej gospodarki. Do kroków optymalizacyjnych podjętych dotychczas przez spółkę należy zamknięcie projektów i programów o łącznej wartości ponad miliarda złotych. Ponadto spółka zmniejszyła o połowę zaangażowanie w projekty sponsorskie.
– Program Dobrowolnych Odejść został uruchomiony po podpisaniu porozumienia przez przedstawicieli pracowników i pracodawcy po przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Odbywać się on będzie według przejrzystych zasad, uwzględniając cele organizacji oraz interes Pracowników. Program Dobrowolnych Odejść zawiera świadczenia, które otrzymają pracownicy po przystąpieniu do Programu, w tym uzależnione od stażu pracy odprawy pieniężne i odszkodowania z tytułu rozwiązania stosunku pracy – czytamy w komunikacie.
PGE dodało, że odchodzącym pracownikom zaoferuje Program Wsparcia Zawodowego. Dzięki niemu będą mogli m.in. przeanalizować własne predyspozycje, rozwinąć posiadane kwalifikacje i umiejętności oraz zbudować kompetencje niezbędne przy poszukiwaniu pracy.
Jeśli program dobrowolnych odejść się nie doprowadzi do redukcji etatów o 1/5, to od 2 listopada spółka rozpocznie program zwolnień grupowych. Program dobrowolnych odejść obejmie także spółkę PGE Systemy.
PGE ma ambitne plany
Niedawno w INNPoland omawialiśmy ambitne plany polskiego giganta energetycznego w zakresie osiągnięcia zeroemisyjności przez Polskę. Spółka ujawniła, że jej aspiracją jest osiągnięcie 100 proc. zielonej energii dla klientów do 2050 r.