W laboratorium przebadano kilkanaście piw różnych firm. Wyniki mogą zaskoczyć. Jest lepiej, niż autorzy badania się spodziewali, choć nie obyło się bez wpadki.
Przebadano cztery produkty z Kompanii Piwowarskiej: Lech Premium, Tyskie, Żubr, Lech Free Bezalkoholowe; cztery z Żywca: Żywiec Premium, Warka Strong, Królewskie, Żywiec 0,0% bezalkoholowe i cztery z Carlsberga: Okocim Jasne Okocimskie, Harnaś Jasne Pełne, Piast Wrocławski, Karmi Classic Bezalkoholowe.
Autorzy badania zapewniają, że piwa zostały kupione w połowie lipca 2020 r. z półek sklepowych. Dodatkowo na początku sierpnia sprawdzono jeszcze 6 kolejnych marek: Łomża Jasna, Perła Chmielowa Pils, Noteckie, Pils Amber Chmielowy, Mocne Jasne Eksportowe i Ciechan Lagerowy Niefiltrowany.
Wyniki badań
W żadnym z nich nie znaleziono śladów pestycydów. Natomiast tylko w piwie Piast Wrocławski znaleziono pozostałości glifosatu w stężeniu 0,04 mg/kg produktu. Metoda badań pozwoliła na ocenę zawartości pozostałości tego składnika herbicydów, tylko w przypadku wystąpienia ich w stężeniu przekraczającym 0,01 mg/kg produktu.
Autorzy raportu informują, że ustawodawca nie przewidział norm dla zawartości pozostałości glifosatu w produktach złożonych. Rozpatrując stężenie 0,04 mg/kg produktu w kontekście dopuszczalnych limitów dla chmielu lub jęczmienia, to zawartość pozostałości glifosatu mieści się w normie. Natomiast jest wielokrotnie przekroczona, porównując ją z regulacjami obowiązującymi wodę.
Pytanie, czy obecność pozostałości glifosatu w piwie Piast Wrocławski to wypadek przy pracy i czy był to przypadek incydentalny.
Aby to sprawdzić, skontaktowaliśmy się z producentem Piasta Wrocławskiego. Ten poinformował nas, że jest bardzo zaskoczony tym wynikiem. Dodał, że surowce, które stosuje do warzenia piwa pochodzą od sprawdzonych dostawców, z którymi współpracuje od lat, a którzy są regularnie audytowani. Bada zaistniały przypadek w laboratorium. Gdy dowiemy się więcej, to zaktualizujemy tekst.
Pozostałości glifosatu w piwie
Glifosat to popularny składnik herbicydów, jeden z najczęściej stosowanych w rolnictwie. Dziś trwają spory co do jego wpływu na nasze zdrowie.
– Glifosat jest związkiem organicznym z grupy fosfonianów. To najpopularniejszy składnik aktywny herbicydów nieselektywnych na świecie. Do niedawna uważany za całkowicie bezpieczny. W ostatnim czasie coraz częściej przypisuje mu się negatywny wpływ na zdrowie człowieka – czytamy w raporcie.