Czym dokładnie on jest i jakie są jego największe zalety? Dlaczego warto zdecydować się na piec zdolny spalać ekogroszek? Jakie korzyści będziemy z tego mieć i na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy już zdecydujemy się na takie ogrzewanie i będziemy chcieli wybrać piec?
1. Czym jest ekogroszek?
2. Zalety pieców na ekogroszek
3. Jak dobrać moc kotła na ekogroszek?
4. Sterownik, podajnik i palnik - najważniejsze elementy kotłów na ekogroszek
5. Wymiary pieca na ekogroszek - na co zwrócić uwagę
Czym jest ekogroszek?
Ekogroszek jest paliwem wytwarzanym z węgla kamiennego lub brunatnego. Przez długi czas było to paliwo zupełnie bezużyteczne, ponieważ nie dysponowaliśmy metodą skutecznej produkcji ciepła z tak drobnych cząsteczek. Z czasem jednak popularność zyskały specjalne piece retortowe, które są przystosowane właśnie do ogrzewania budynku za pomocą ekogroszku. Co więcej, odpowiednio używany jest on naprawdę wydajny, ekonomiczny i całkiem kaloryczny energetycznie. Aby ekogroszek był dobrej jakości musi posiadać w sobie mniej niż 1% siarki, poniżej 12% wody oraz nie więcej niż 12% substancji nie palących się.
Zalety pieców na ekogroszek
Piec na ekogroszek jest przede wszystkim dużo bardziej ekonomiczny w użytkowaniu, niż opalanie olejowe czy gazowe. Ze względu na stosunkowo niską cenę opału oraz jego dobrą kaloryczność, wynoszącą zwykle około 24 Mj/kg, wykorzystanie pieca na ekogroszek dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych oraz obiektach o dużej powierzchni, które wymagają większego nakładu substancji opałowej. Aby w pełni rzetelnie oddać skalę oszczędności warto zauważyć, że różnica w kosztach ogrzewania ekogroszkiem a olejem może wynieść nawet 40 procent, na niekorzyść tego drugiego paliwa.