Beneficjentami unijnego budżetu jesteśmy od lat. Lecz jednocześnie dokładaliśmy też wiele miliardów do unijnej kasy. Przyjrzeliśmy się, jak wyglądały nasze stosunki finansowe z UE od momentu wstąpienia w jej struktury.
Polska i Węgry ramię w ramię postanowiły zawetować unijny budżet na lata 2021-2027. Kością niezgody stał się zapis uzależniający wypłatę środków od kwestii praworządności. Sprawa zostało ostro skrytykowana przez opozycyjnych polityków.
Skoro o budżecie mowa, postanowiliśmy się przyjrzeć, jak wyglądały finansowe relacje między Polską a Unią Europejską od momentu dołączenia do wspólnoty. Posłużyliśmy się danymi publikowanymi przez Ministerstwo Finansów na stronie rządowej.
Z zestawienia transferów finansowych pomiędzy Polską a UE na koniec września 2020 r. wynika, że od 1 maja 2004 r. na polski rachunek wpłynęło ponad 188 mld zł. Niewiele ponad 13 mld z tych 188 mld euro, to kwota, którą Polska otrzymała w samym 2020 r. (do września).
Równocześnie do unijnego budżetu trafiały też środki z Polski. Jednak były one nieco skromniejsze od otrzymywanych, bo od początku członkostwa zasililiśmy Unię ponad 61 mld euro. Z kolei 4 mld euro poszły na unijny budżet w tym roku (do września).
Nie trudno policzyć saldo. Na uczestnictwie w Unii Europejskiej, pod względem finansowym, jesteśmy ok. 127 mld euro do przodu. Oczywiście stopień zasilenia naszego budżetu unijnymi pieniędzmi różnił się przez te 16 lat. Dla przykładu: najwięcej w ramach Funduszu Strukturalnego i Funduszu Spójności otrzymaliśmy w latach 2007-2013.
Fundusze spoza krajów UE
Poza środkami z Unii, dzięki uczestnictwu we wspólnocie, otrzymaliśmy również środki z państw nienależących do Unii Europejskiej. To cena, którą muszą płacić Szwajcaria, Norwegia, Liechtenstein i Islandia za dostęp do wspólnego unijnego rynku.
W zamian za to muszą przyjmować część unijnego prawa i wykładać środki na biedniejsze regiony UE. Na przykład dla Norwegii, Islandii i Liechtensteinu w latach 2014-2021 to aż 2,8 mld euro. Z tego tortu Polsce przypadł kawałek o wartości 809,3 mln euro.