Fot. materiały prasowe
Reklama.

Czym jest soniczność?

Soniczność to przede wszystkim cecha fizyczna, a nie, jak się powszechnie wydaje, technologia. Gdy mówimy o dźwiękach sonicznych, mamy na myśli skalę słyszalności przeciętnego ludzkiego ucha, czyli zakres od 20Hz (niskie tony) do około 20 000Hz (wysokie tony). Czy istnieją zatem dźwięki, których przeciętne ludzkie ucho nie obejmuje, ale człowiek jest w stanie je odebrać? Jak najbardziej.
Najniższe z możliwych tonów da się odczuć na poziomie fizycznym. Są to przykładowo drgania wynikające z uderzenia pioruna, praca subwoofera itp. Wysokie dźwięki, z kolei, potrafią budować psychoaktustyczne pole, które wpływa na ogólny odbiór tego, co słyszymy. Dlatego sprzęty hi-fi obejmują często szerszy zakres, niż ten wymieniony wyżej.
Przeciętna szczoteczka soniczna średnio generuje około 260 Hz. To, mniej więcej, dolny środek wyżej podanej skali. Ale skąd się biorą fale dźwiękowe w szczoteczce? Gdy szczoteczka pracuje, wytwarza drgania. Jeśli pamiętamy z fizyki, drganie urządzenia zaburza cząsteczki w pobliżu źródła drgania, a te wprawione w ruch zaczynają wydawać dźwięki. Tak samo działa na przykład gitara. Dopiero, gdy wprawimy strunę w ruch, otrzymujemy dźwięk.
Wróćmy jednak do szczoteczki sonicznej. Dzięki drganiom powstaje fala dźwiękowa, która generuje specyficzną chmurę bąbelków, która tworzy się ze śliny, wody i pasty do zębów. Jest ona w stanie dotrzeć do nawet najtrudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej. Dzięki temu szczoteczka soniczna czyści o wiele lepiej od szczoteczki manualnej. Zdawano sobie z tego sprawę już kilka dekad temu. Można jednak mówić, że prawdziwe prace nad tym wynalazkiem i spopularyzowanie go wśród klientów w USA miało miejsce na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku.
Niedługo później szczoteczka soniczna dotarła do Europy. O czym należy jednak pamiętać? To nie soniczność gwarantuje skuteczność – jest jedynie czynnikiem wspomagającym. Najważniejsze jest czyszczenie mechaniczne, czyli to, jakie główka wykonuje ruchy, jak usuwa płytkę bakteryjną.
Można więc mówić sporej rewolucji względem tradycyjnych urządzeń, choć nie jest to innowacyjność z naszego stulecia. Ostatnimi czasy szczoteczki soniczne stały się jednak bardzo modne. Być może dlatego, konsumenci, nie zagłębiający się specjalnie w technologiczne zagadnienia uważają tego typu sprzęty za najbardziej nowoczesne.
logo
Fot. materiały prasowe

Rodzaje szczoteczek sonicznych

Szczoteczki soniczne należą do grupy szczoteczek elektrycznych ponieważ, w dużym skrócie, działają na prąd. Zwykle oparte są o konstrukcję zawierającą akumulator. Najczęściej, ze względów praktycznych, ładowanie odbywa się poprzez specjalną stację dokującą. Można więc powiedzieć, że każda szczoteczka soniczna jest szczoteczką elektryczną

Szczoteczki soniczne dzielimy na dwa rodzaje:

Tradycyjna szczoteczka soniczna z podłużną główką
Jak już wspomniano wyżej, zwykła szczoteczka soniczna generuje falę dźwiękową o częstotliwości około 260Hz. Częstotliwość ta powoduje drgania, dzięki którym tworzy się fala dźwiękowa, tworząca chmurę bąbelków. Są w stanie one dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, choć przednia jej część jest, bez wątpienia, łatwiejsza w czyszczeniu niż tylna.
W jaki sposób rozpoznamy tradycyjną szczoteczkę soniczną? Większość tego typu urządzeń posiada podłużną główkę, która kształtem bardzo przypomina szczoteczkę manualną. Bardzo zgrabnym i estetycznie zaprojektowanym urządzeniem jest Oral-B Pulsonic. Wykonuje ona 62 tysięcy ruchów na minutę (z boku na bok). Warto jednak zaznaczyć, że konstrukcja takiej szczoteczki wymaga od użytkownika odpowiednich, dodatkowych ruchów.
Prawidłowa technika szczotkowania w przypadku tradycyjnych szczoteczek sonicznych z podłużną główką opiera się o przyłożenie główki szczoteczki do powierzchni zębów pod kątem około 45 stopni, koniecznie w kierunku do linii dziąseł. Tradycyjny kształt podłużnej główki szczoteczki sonicznej, utrudnia dostanie się do wszystkich trudnodostępnych miejsc w jamie ustnej. Użytkownik musi również pamiętać ruchu wymiatającym oraz kontrolowaniu siły nacisku.
W dużym podsumowaniu można, więc uznać, że typowa szczoteczka soniczna jest nowoczesnym urządzeniem, znacznie przewyższającym, pod względem efektywności typowe szczoteczki manualne, jednak wymaga od użytkownika pewnego zaangażowania, świadomego działania i właściwej kontroli podczas szczotkowania. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że zaawansowane sprzęty tego rodzaju posiadają szereg udogodnień.
Wymieniona wyżej Oral-B Pulsonic, dysponuje aż trzema trybami, dzięki którym w dowolny i najlepszy dla siebie sposób, możemy modelować naszym autorskim programem dbania o jamę ustną. Do wyboru mamy opcje: Clean (do codziennego czyszczenia), Sensitive (do czyszczenia delikatnego) oraz Polish (wybielanie).
Oczywiście Pulsonic nie jest jedynym modelem wśród szczoteczek sonicznych, z tradycyjną, podłużną główką. W bogatej ofercie rynkowej, znajdziemy również urządzenia np. dedykowane specjalnie dla młodych użytkowników. Skonstruowane są one tak, by specjalne włókna osadzone na odpowiednim kształcie, mogły idealnie współpracować z nierozwiniętą jeszcze w pełni jamą ustną.
logo
Fot. materiały prasowe
Szczoteczka soniczno-rotacyjna
Jest to szczoteczka soniczna z okrągłą główką. Na czym polega nowoczesność i przewaga tego rodzaju konstrukcji? Po pierwsze na o wiele szerszym paśmie generowanych częstotliwości (od 200 Hz do 400 Hz). Po drugie na zastosowaniu w konstrukcji okrągłej główki, która jest w stanie, bez żadnego problemu, dotrzeć do każdego zakamarka jamy ustnej. Ale to nie wszystko.
Ruch oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny, określany skrótowo jako „ORP” stanowi znacznie bardziej rozwiniętą technologię od typowego dwustronnego ruchu w tradycyjnej szczoteczce sonicznej. Pracuje w zupełnie innych wymiarach. W praktyce bowiem, użytkownik nie musi stosować żadnej specjalnej techniki. Jedynym jego zadaniem jest staranne nadzorowanie pracy urządzenia. Przykładamy główkę do powierzchni zęba, odczekujemy 2-3 sekundy, zmieniamy powierzchnię zęba i naszym jedynym zadaniem jest pilnowanie, by końcówka szczoteczki spenetrowała każdy obszar.
Przez większość użytkowników ta właśnie technika uznawana jest za najłatwiejszą w stosunku do technik szczotkowania niezbędnych przy szczoteczkach manualnych czy zwykłych szczoteczkach sonicznych z podłużną główką.
Dodatkowo sprzęt sam sprawdza siłę nacisku i sam sygnalizuje, gdy przesadzimy z mocą, ponieważ mocniej wcale nie znaczy lepiej. Nasze dziąsła są delikatne, a szczoteczka soniczno-rotacyjna dba o to, byśmy ich nie uszkodzili.
Jednym z flagowych modeli produktów Oral-B jest szczoteczka Genius X. To obecnie najbardziej nowoczesny wariant, zarówno w ofercie producenta, ale również w kontekście całego rynku. Model ten dysponuje nie tylko omawianym wyżej ruchem ORP, pełną sonicznością, ale również całym szeregiem innych udogodnień, takich jak SmartRing (kontrola nacisku i sygnalizowanie, kiedy zbyt mocno przyciskamy szczoteczkę), wytrzymały akumulator (dwa tygodnie) oraz bardzo ergonomiczny kształt.
To świetny projekt, sprzężony z wieloma praktycznymi rozwiązaniami, takimi jak np. schludne etui podróżne z funkcją ładowania, czy kompatybilność z różnymi końcówkami, do różnych zadań. Przede wszystkim jednak, największą jego innowacją jest współpraca z aplikacją monitorującą przebieg zabiegów higienicznych. I choć wiele innych modeli posiada tę funkcję, w przypadku Genius X chodzi o znacznie więcej. To jedyna szczoteczka, która nie narzuca nam żadnego konkretnego stylu szczotkowania, a…uczy się naszego i opracowuje optymalny program indywidualnego dbania o higienę jamy ustnej.
Genius X dysponuje aż sześcioma różnymi programami: Codziennym (do regularnego stosowania), Delikatnym (dla osób narzekających na nadwrażliwość zębów i dziąseł oraz dla użytkowników aparatów ortodontycznych), Intensywnym (dla osób, które potrzebują głębokiego, intensywnego czyszczenia), Wybielający (dla wszystkich, którzy chcą posiadać filmowy uśmiech), Tryb do pielęgnacji dziąseł i Tryb do czyszczenia języka.
W bogatej ofercie Oral-B znajdziemy szeroką gamę modeli szczoteczek soniczno-rotacyjnych, w tym także całą serię urządzeń dedykowanych dzieciom i młodym użytkownikom. Konkretne warianty przewidziane zostały dla różnych grup wiekowych, od najmłodszych do nastolatków (Oral-B Kids, Oral-B Junior, Oral-B Teen). Wszystkie opracowane są w szczególnie staranny sposób, by móc odpowiednio służyć rozwijającym się jamom ustnym.

Szczoteczka soniczno-rotacyjna - dlaczego warto?

Są to urządzenia maksymalnie bezproblemowe i niemal bezobsługowe. Zastosowana w nich technologia łączy wszystko to, co najlepsze- skuteczną, okrągłą główkę, ruch 3D, pracę w częstotliwościach sonicznych, delikatność dla dziąseł, mnogość trybów i duży wybór różnych końcówek. Dodatkowo model Oral-B Genius X jest pierwszą szczoteczką, w produkcji której wykorzystano algorytmy sztucznej inteligencji!
To urządzenia stworzone z myślą o możliwie jak najbardziej skutecznej i przyjemnej higienie jamy ustnej. Pomyślano o rozwiązaniach zarówno dla osób, które potrzebują intensywnego czyszczenia, osób, które noszą aparaty ortodontyczne i chcą delikatniej szczotkować, ale również o tych, którzy pragną mieć biały uśmiech. To wszystko możemy osiągnąć dzięki wyborze jednego z sześciu trybów! Dodatkowo mamy tryb do czyszczenia dziąseł oraz tryb do oczyszczania języka, a o tych dwóch elementach dbania o jamę ustną często przecież zapominamy.