Rusza Pralnia Społecznie Odpowiedzialna – skorzystają z niej bez opłat osoby w kryzysie bezdomności
Materiał PR-owy Henkel
14 grudnia 2020, 11:19·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 14 grudnia 2020, 11:19
Z początkiem grudnia w Gdańsku przy ul. Równej 14 działalność rozpocznie pralnia dla potrzebujących, w której swoje ubrania, koce czy okrycia będą mogły uprać osoby w kryzysie bezdomności. Pierwsza Pralnia Społecznie Odpowiedzialna, bo tak nazywa się nowo utworzone miejsce, miesięcznie obejmie opieką około 1000 osób. Inicjatorem działalności pralni jest marka Persil, która uruchomiła projekt razem z partnerami społecznymi: Towarzystwem im. św. Brata Alberta oraz Fundacją Społecznie Bezpieczni. Koordynacją ośrodka zajmują się obie organizacje społeczne, zaś marka zakupiła cały niezbędny sprzęt oraz przekazała roczny zapas środków piorących.
Reklama.
Potrzeba
Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii jest jeszcze większa niż zwykle dbałość o higienę. Noszenie maseczek, dezynfekcja rąk, częste pranie ubrań – działania proste i oczywiste. A jednak nie wszyscy mają na nie szansę. Jedną z grup najbardziej narażonych na ryzyko braku ochrony przed wirusem są osoby w kryzysie bezdomności. Takich osób jest dziś w Polsce blisko 36 tysięcy. Okres pandemii, w połączeniu z nadchodzącą zimą, to dla nich czas szczególnie trudny.
Jak można pomóc? Istota wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności polega na tym, by obok bieżącej opieki czy miejsca do spania oferować im szansę powrotu do normalnego życia – przywracać rytm funkcjonowania, umożliwiać podjęcie pracy. A w tym procesie czystość jest ważnym warunkiem i jednocześnie bywa ogromną barierą. Dlatego marka Persil zaprosiła do współpracy dwóch społecznych partnerów i razem z nimi stworzyła mechanizm, który pomoże systemowo rozwiązać problem. W ten sposób powstała pralnia dostosowana do świadczenia usług nie tylko osobom potrzebującym, żyjącym na co dzień na ulicy, ale także kilkuset podopiecznym schronisk i noclegowni. Uprane bezpłatnie czyste ubrania pomogą chronić się przed wirusem, ale także lepiej funkcjonować w przestrzeni społecznej, dając szansę na znalezienie pracy.
Mechanizm – powołanie i działalność Pralni Społecznie Odpowiedzialnej
Pralnia Społecznie Odpowiedzialna rusza z początkiem grudnia w Gdańsku. Pomieszczenia pralni mieszczą się w budynku przy ul. Równej 14 na terenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn. Schronisko prowadzone jest przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie, które udostępniło budynek, a przedsięwzięcie będzie na co dzień zarządzane przez Fundację Społecznie Bezpieczni, na zasadach ekonomii społecznej. W pralni zatrudnienie znajdą osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.
Pralnia będzie działać w podziale na dwie strefy. Część główna, zamknięta dla ruchu zewnętrznego, będzie służyć wewnętrznym potrzebom placówek Towarzystwa Pomocy im Św. Brata Alberta działającym w Trójmieście, oferując im pranie koców, pościeli, poduszek, obrusów, etc. Druga część będzie otwarta i dostępna na rzecz codziennego prania rzeczy osobistych osób potrzebujących.
Społeczni partnerzy akcji planują także wyjście na zewnątrz do osób, które nie mają możliwości lub nie chcą przyjechać do pralni, a nie mają na co dzień możliwości wyprania swoich rzeczy (m.in. osoby mieszkające na co dzień na ulicy) - planowana jest współpraca z jedną z komercyjnych pralni na zasadzie wykupienia bonów i rozdania ich potrzebującym przez streetworkerów.
Powstanie pralni jest efektem porozumienia pomiędzy inicjatorem, marką Persil, należącą do firmy Henkel, a dwiema organizacjami społecznymi, specjalizującymi się w opiece nad osobami w kryzysie bezdomności. Marka Persil sfinansowała wyposażenie lokalizacji w sprzęt potrzebny do prania na skalę przemysłową – pralnice, suszarki, magiel. Przekazała także partnerom pozarządowym półtorej tony środków piorących. Wystarczy ich na rok pracy pralni, część zapasu trafi także do pozostałych trójmiejskich placówek Towarzystwa i mieszkań wspomaganych.
„Problem bezdomności istnieje cały rok, nie tylko w okresie zimowym, kiedy temat najmocniej wybrzmiewa, ponieważ często wiąże się z zagrożeniem zdrowia i życia. Ważne jest, żeby pomagać systemowo i cyklicznie. – dlatego tak ważne jest wsparcie długofalowe i mądra pomoc, jaką daje nam Persil. Pralnia, nasze zaangażowanie, zapasy proszku będą z nami na długo. Stałe wsparcie jest kluczowe, ponieważ tylko wtedy jesteśmy w stanie wpływać na zmianę życia naszych podopiecznych” – mówi Dominik Kwiatkowski, prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni. – „Projekt jest ważny z kilku powodów: prozaiczna rzecz, jak czyste ubrania, da naszym podopiecznym nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też po prostu komfort.
I godność, która jest niezwykle ważna. Pralnia stanie się też dźwignią dla kolejnych zmian - budowanie miejsca w oparciu o model ekonomii społecznej umożliwia stworzenie miejsc pracy dla osób, które na co dzień miałyby z tym problem. Co za tym idzie, takie osoby będą mogły zarobić pieniądze, ustabilizować swoją sytuację i rozwijać się. W samej pralni planujemy też zatrudnienie jednej z naszych podopiecznych, która potrzebuje pracy i wsparcia naszej organizacji. Działalność pralni będą też wspierać podopieczni z ośrodka na ul. Równej”.
„Świat stanął dziś w obliczu wyjątkowego wyzwania. Jak nigdy, potrzebna jest uważność, troska i solidarność społeczna. Jeśli możemy jakoś pomóc, robimy to. Persil to marka, która oferuje czystość, a wraz z nią bezpieczeństwo. W czasach pandemii ta oczywistość nabrała zupełnie nowego znaczenia. Nasza pomoc dotarła najpierw do szpitali i medyków, następnie do osób pracujących w transporcie.
Dziś zdecydowaliśmy się nieść ją tam, gdzie biznes pojawia się rzadko, a gdzie jest potrzebna szczególnie – osobom w kryzysie bezdomności. Głęboko wierzymy w siłę współpracy z organizacjami pozarządowymi i społecznościami lokalnymi –– Wierzę, że ta współpraca będzie inspiracją dla kolejnych partnerów, a nasza Pralnia Społecznie Odpowiedzialna pomoże zmieniać życie wielu osób” – mówi Magdalena Kostrzewa, Brand Manager marki Persil.
Towarzystwo im. Św. Brata Alberta działa od 1981 roku. Jest pierwszą w Polsce organizacją pozarządową która zajęła się pomocą bezdomnym. Zrzesza 2500 członków zorganizowanych w 67 kołach. Fundacja Społecznie Bezpieczni wspiera z kolei osoby potrzebujące, realizując działania nakierowane na ekonomię społeczną. Podopieczni mogą otrzymać pracę przy wsparciu asystenta, pomagającego przejść przez różnorakie życiowe trudności.
Do głównych projektów fundacji należą m.in. Parkingi Społecznie Odpowiedzialne (prowadzone we współpracy z miastem Gdańsk) – fundacja administruje na stałe dwoma płatnymi parkingami w Trójmieście, w których aktualnie zatrudnionych jest 9 osób, wychodzących z kryzysu bezdomności. Cały dochód z parkingu przekazany jest na rzecz fundacji – do tej pory pozwolił sfinansować m.in. zakup samochodu osobowego na potrzeby schroniska dla osób bezdomnych, a w przyszłości otwarcie kuchni społecznej dla potrzebujących w Nowym Porcie.
Firma Henkel Polska od początku pandemii aktywnie wspiera walkę z COVID-19. W ramach pomocy przekazano produkty kosmetyczne i detergentowe m.in. marek Persil, E, Clin, Somat, Bref, Silan, Perwoll, Pur o łącznej wartości blisko pół miliona złotych, które wsparły pracę szpitali w Warszawie, Wołominie, Poznaniu, Krakowie, Raciborzu, Kędzierzynie-Koźlu i innych miastach. Firma przekazała również darowiznę w wysokości 135 tys. złotych na rzecz Funduszu Interwencyjnego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z przeznaczeniem na zakup sprzętu medycznego, w tym łóżek szpitalnych i kardiomonitorów.
Ponadto Henkel wsparł finansowo Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, co pozwoliło wydłużyć pracę infolinii dla nauczycieli i opiekunów w czasie pierwszych dwóch miesięcy trwania pandemii. We współpracy z Volvo Truck Polska firma przygotowała 1,5 tys. zestawów z kosmetykami dla kierowców, a w ramach akcji #BoschwPogotowiu przekazała środki do prania Persil ponad 200 placówkom medycznym. Uruchomienie gdańskiej Pralni Społecznie Odpowiedzialnej to kolejna ważna inicjatywa szerszej strategii zaangażowania społecznego firmy Henkel i marki Persil.