
Reklama.
"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że niemieckie ministerstwo transportu zapowiedziało we wrześniu koncepcję Trans Europe Express 2.0. Do programu transeuropejskich połączeń kolejowych ma przystąpić też PKP Intercity z kursem łączącym Warszawę z Brukselą przez Berlin.
Tego typu połączenia miałyby odbywać się w nocy. Wyjazd rozpocząłby się wieczorem, a pociąg przyjechałby rano na stację docelową. Gazeta podaje, że kurs trwałby dłużej od lotu samolotem, ale byłby bardziej komfortowy i tańszy. Skorzystaliby na nim podróżujący do europejskich instytucji lub przedsiębiorcy z zagranicznymi kontrahentami.
– Kolej jest przyjaznym dla środowiska, energooszczędnym, bezpiecznym i innowacyjnym środkiem transportu. Dlatego rozwijamy krajowe i międzynarodowe połączenia kolejowe, w tym nocne – mówi dla "Rz" minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Pociągi odpowiedzą na problemy klimatyczne
W INNPoland opisywaliśmy już sposoby na bardziej ekologiczne życie. Wśród nich znalazł się punkt o wybieraniu pociągów zamiast samolotów. Nie chodzi tu o kompletną rezygnację z podróży powietrznej. Po prostu warto rozważyć kolej jako alternatywę.Warto też przypomnieć, że kolej międzynarodowa, to nie tylko wożenie pasażerów. Istotna dla światowej gospodarki jest możliwość wożenia towarów na szynach. W ubiegłym roku opisywaliśmy już w INNPoland, jak z chińskiego Xi’an do Portu Gdańsk trafiło w 10 dni kilkadziesiąt kontenerów towarów.
Wcześniej korzystano z transportu kolejowego do Niemiec lub z drogi morskiej. Ta jednak, choć tańsza, trwała nieporównywalnie dłużej.