Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że w trakcie sylwestrowej godziny policyjnej posypią się mandaty. Wskazał, że interwencje będą podejmowały "wszystkie uprawniane do tego służby". Wskazał też, że rozporządzenie ws. narodowej kwarantanny zostanie opublikowane jeszcze dziś.
Dworczyk był gościem "Porannej Rozmowy" RMF FM. Wśród wielu tematów epidemicznych pojawiła się jednak także kwestia mandatów karnych w sylwestra. Szef KPRM nie zostawia żadnych wątpliwości.
"Wszystkie służby, które są do tego uprawnione, będą podejmowały interwencje. Nie przez złośliwość czy chęć zrobienia komuś przykrości, ale przez to, że musimy zrobić wszystko, aby nie doszło do tej trzeciej, jak niektórzy eksperci uważają, fali zachorowań" – wskazał.
Według Dworczyka stosowne rozporządzenie, które umożliwi wprowadzenie nowych restrykcji i tzw. narodowej kwarantanny, ma być opublikowane jeszcze dziś. Polityk wskazuje jednak, że sam termin narodowa kwarantanna jest nieco na wyrost i lepiej mówić tu o obostrzeniach zapobiegających trzeciej fali.
– Tak, będą podejmowane interwencje, jeśli przepisy wprowadzone w związku z pandemią będą (w Sylwestra - red.) łamane – powtórzył jednak szef KPRM.
Gość Roberta Mazurka odniósł się także do nowej odmiany Covid-19 z Wielkiej Brytanii.
– Wczoraj trwały intensywne konsultacje między naszymi partnerami zagranicznymi a polskim rządem. Na końcu zapadła decyzja o zawieszeniu lotów. W takim terminie, po to, aby osoby, które są już na lotniskach w Wielkiej Brytanii mogły przylecieć do Warszawy – tłumaczył Dworczyk.
Według niego uderzenie kolejnego koronawirusa może być "próbą, której polski system zdrowia może nie udźwignąć".
Godzina policyjna w sylwestra niezgodna z Konstytucją
Jak opisywaliśmy w naTemat.pl, prawnicy alarmują, że decyzja rządu dot. zakazów sylwestrowych może być niezgodna z Konstytucją RP. Prawnik prof. Marek Chmaj wskazuje, że godzina policyjna "nie będzie obowiązywać", ponieważ łamie ustawę zasadniczą.
"Konstytucja w art. 52 ust. 1 wskazuje, że 'każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej'. W ust. 3 tego artykułu zastrzeżono, że wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Z kolei w art. 31 ust. 3 podkreślono, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności konstytucyjnych nie mogą naruszać 'istoty tych wolności'" – argumentuje swoją opinię prof. Chmaj.
Znowuż rozchodzi się o fakt, że PiS nie chce wprowadzić na terytorium Polski stanu klęski żywiołowej mimo ewidentnych przesłanek ku temu.