Reklama.
Od poniedziałku 28 grudnia obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące zakazu nocowania w hotelach. Powodem tej zmiany miała być duża liczba "służbowych urlopów", na które wybierali się tej jesieni Polacy. Nowe rozporządzenie przewiduje kilka wyjątków: m.in. medyków, zawodowych kierowców, żołnierzy czy... pracowników radia i telewizji.
Czytaj także: Koniec “służbowych urlopów”? Sprawdzamy, czy przy nowych przepisach da się kręcić
Wyjątek dla mediów
Jak zwraca uwagę "Gazeta Wyborcza", wyjątek dotyczący tej ostatniej grupy jest pewnym zaskoczeniem – nie sygnalizowano wcześniej, że ona również zostanie wyjęta spod restrykcji. Tymczasem opublikowana w Dzienniku Ustaw treść rozporządzenia stanowi, że zakaz korzystania z hoteli nie będzie dotyczył "osób bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie treści wykorzystywanych przez nadawców posiadających koncesję (...) w związku z wykonywaniem zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z przygotowaniem treści wykorzystywanych przez tych nadawców"."Wyborcza" zauważa, że dodanie tego wyjątku zbiegło się w czasie z informacjami o problemach z sylwestrowymi planami TVP. Media pisały, że TVP ma zamiar – mimo "godziny policyjnej" i zamkniętych hoteli – zorganizować koncert plenerowy w ramach Sylwestra Marzeń w Ostródzie. Stacja ma przenocować uczestników imprezy w swoim ośrodku wypoczynkowym w Sarnówku, kilkadziesiąt kilometrów od Ostródy.
Sama TVP broniła się przed zarzutami o zamiar łamania prawa: "Realizacja i transmisja koncertu bez udziału publiczności jest dozwolona. Większość artystów bezpośrednio po występie wróci do domów, natomiast obsługa produkcji skorzysta z noclegów w obiektach, które spełniają wymogi określone w rozporządzeniu" – czytamy w oficjalnym komunikacie nadawcy.