Reklama.
Ostatnia rekonstrukcja rządu przyniosła spore zmiany na szczytach władzy: zniknęło Ministerstwo Cyfryzacji, wicepremierem został Jarosław Kaczyński, ministrem edukacji i nauki – Przemysław Czarnek, a nowym szefem resortu rolnictwa – Grzegorz Puda. Choć jeszcze zanim do niej doszło, prezes PiS chwalił się, że rekonstrukcja przyniesie oszczędności – to kilka miesięcy po fakcie nikt nie garnie się do dalszych przechwałek.
Czytaj także: Jarosław Kaczyński wróci do rządu? Zarobi tam kwoty, jakich inni emeryci nie widują
Koszty rekonstrukcji rządu
O to, ile kosztowała rekonstrukcja rządu, zapytała Kancelarię Prezesa Rady Ministrów posłanka Hanna Gill-Piątek z Ruchu Polska 2050. Zainteresowała się m.in. tym, jakie dokładnie były koszty zmian i czy niektóre resorty nie zostały zmniejszone wyłącznie na papierze.Jak pisze "Rzeczpospolita", KPRM przechytrzyło jednak posłankę i odmówiło odpowiedzi na jej pytania. W piśmie, które otrzymała Gill-Piątek, kancelaria tłumaczy, że przygotowanie odpowiedzi na jej zapytanie wymagałoby zaangażowania urzędników, którzy są potrzebni do "walki z epidemią".
Nagrody dla ministerstw
Jeszcze przed zeszłoroczną rekonstrukcją rząd przyznał w ministerstwach łącznie 15,5 mln zł nagród. Najhojniej nagradzała swoich pracowników była już minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. To do jej resortu popłynęło 12 milionów złotych z publicznych pieniędzy, z czego 6 milionów na odchodne.– Dostali je tylko urzędnicy, którzy wykonywali bardzo ciężką pracę przy tarczach antykryzysowych – twierdziła Emilewicz. Z kolei Ministerstwo Zdrowia broni się zaś, że fundusze na ponad pół miliona nagród pochodziły z "wygenerowanych oszczędności".