Reklama.
Wpływ alkoholu na zdrowie
O tym, że duże ilości alkoholu bardzo negatywnie wpływają na nasze organizmy, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak w przypadku małych porcji opinie zaczynają się różnicować. Wiele osób jest wręcz przekonanych, że codzienne picie niewielkich ilości alkoholu może organizm wzmocnić. Jak jest naprawdę?Postanowiło sprawdzić to Europejskie Stowarzyszenie Kardiologiczne, analizując stan zdrowia 108 tys. osób ze Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii i Włoch. O wynikach badania, opublikowanych w specjalnym raporcie, pisze serwis Business Insider. Jak się okazuje, alkohol – nawet jeśli mowa o niewielkich ilościach – może mieć zły wpływ na nasze zdrowie.
Naukowcy ustalili, że u osób, które codziennie spożywają porcję alkoholu odpowiadającą jednemu piwu lub jednemu kieliszkowi wina, o 16 proc. (w porównaniu z abstynentami) zwiększa się ryzyko wystąpienia nieregularnego tętna w ciągu najbliższych 14 lat. A to schorzenie może prowadzić np. do wylewów.
Ile piją Polacy?
Jak pisaliśmy niedawno w INNPoland, pandemia Covid-19 spotęgowała nasze złe nawyki. 45 proc. palaczy sięga po papierosa częściej, a niemal co trzeci Polak przybrał w zeszłym roku na wadze. Co prawda alkoholu pijemy nieco mniej – jednak wydajemy na niego więcej pieniędzy.Coraz bardziej przekonujemy się też do wina. Z danych Nielsena wynika, że od listopada 2019 do października 2020 rynek win stołowych urósł o 9 proc. (do 2,3 mld zł), ilościowo natomiast sprzedaż wina wzrosła o 6 proc. Aż o 16 proc. wzrosła sprzedaż win musujących – wydaliśmy na nie 555 mln zł.