Szukając alternatywy dla lokowania pieniędzy, w ostatnich latach Polacy coraz chętniej wybierali inwestowanie w nieruchomości, i jak pokazuje praktyka, wcale się nie mylili.
• Inwestycje w nieruchomości chronią przed inflacją.
• Wartość nieruchomości nieustannie rośnie, nawet ― jak udowodnił koronakryzys ― w czasach niepewności gospodarczej.
• Mimo, że obecnie obserwowany jest spadek cen wynajmu mieszkań, po stabilizacji sytuacji ten sektor również powróci do normy i nadal będzie pewnym źródłem pasywnego dochodu.
Jak jest z cenami mieszkań na początku 2021 roku
• Ceny
nowych mieszkań w Warszawie obecnie wynoszą blisko 10 000 złotych za m². Stołeczny rynek jest jednym z najatrakcyjniejszych, zarówno dla inwestorów w nieruchomości, jak i osób poszukujących własnego M. W ciągu ostatnich lat charakteryzował się nieustannym wzrostem cen; dane z 2020 roku świadczą o tym, że ta tendencja nie ustąpiła, tylko nieco spowolniła.
• Stawki za metr kwadratowy w inwestycjach Gdańska, Wrocławia i Krakowa trzymają się na poziomie blisko 8000 złotych za m². Te lokalizacje również przyciągają inwestorów, gdyż posiadają niewątpliwe walory turystyczne oraz są potężnymi ośrodkami edukacyjnymi, co otwiera szerokie perspektywy wynajmu długoterminowego dla studentów.
• W innych miastach wojewódzkich ceny są dużo przystępniejsze: przykładowo, w Kielcach i Zielonej Górze można nabyć nowe lokum przy stawce około 4000 złotych za m². Ta polityka cenowa jest uwarunkowana tym, że podobne miejscowości są dużo mniej popularne wśród inwestorów.