Podczas wystąpienia w Stalowej Woli Wicepremier Jarosław Gowin wychwalał osiągnięcia istniejącego programu Mieszkanie Plus. Jednocześnie wskazał jednak, że właśnie został założony nowy program, "o wiele doskonalszy" od poprzedniego. Na czym polega najnowsza inicjatywa?
Wicepremier Jarosław Gowin wskazał, że w 2020 r. oddano w Polsce przeszło 222 tys. nowych mieszkań. Według wyliczeń polityka to największa liczba od 1979 r. Z jednej strony minister rozpływał się więc nad osiągnięciami, ale z drugiej wskazał na pewien paradoks. Mieszkania są, ale nie wszędzie tam, gdzie trzeba.
– Z jednej strony rynek mieszkaniowy rozwija się bardzo prężnie, a z drugiej strony, od wielu lat społeczeństwo ma takie uzasadnione poczucie, że mieszkalnictwo to pięta achillesowa naszego państwa. Bo, owszem mieszkania powstają, ale głównie w dużych miastach – przekonywał cytowany przez PAP polityk.
Co ciekawe, wydaje się że Gowin wymierzył małego pstryczka w nos byłej współpracownicy Jadwidze Emilewicz. Będąc jeszcze na czele resortu, wielokrotnie przekonywała ona o zasadności i sukcesach Mieszkania Plus. Teraz Gowin wprost mówił zaś o nieudolności tego programu.
– Nie boimy się mówić o tych porażkach. Program Mieszkanie Plus, delikatnie mówiąc, nie okazał się sukcesem. Ta nowa wersja programu mieszkaniowego jest o wiele doskonalsza – powiedział.
Gowin zapowiada nowy program mieszkaniowy
Zainaugurowanym w poniedziałek rozwiązaniem ma być zapowiedziana przez Gowina nowa inicjatywa budownictwa mieszkaniowego. Ma się skupiać na trójstronnej współpracy państwa, samorządów i przedsiębiorców.
– Ten trójkąt to jest droga do sukcesu. Bez tego, bez tej współpracy, nie ma szans na zapewnienie szerokim rzeszom Polaków taniego i godnego mieszkania – przekonywał Gowin.
Gowin wskazał, że projekt "otwiera nowe perspektywy rozwoju dla takich miast jak Stalowa Wola". Ministerstwo Rozwoju ma zaś wręcz "wprowadzać nową logikę w obszarze mieszkalnictwa".
Głównym założeniem jest powołanie spółek SIM – Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Zastąpią one działające dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Według planu to samorząd zakłada konkretny SIM wraz z reprezentującym interesy Skarbu Państwa Krajowym Zasobem Nieruchomości.
KNZ wnosi do transakcji państwowy grunt, a spółki SIM otrzymają bezzwrotne granty ze świeżo założonego rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkanie. Tegoroczny budżet dla wszystkich gmin w Polsce to 1,5 mld zł.
Ten typ budownictwa ma być przeznaczony dla określonej klasy społecznej – rodzin które stać jest już na opłacanie czynszu, ale poziom zarobków nie pozwala im na zaciągniecie kredytu hipotecznego.
Program Mieszkanie Plus nie buduje nowych mieszkań
Choć zapowiedzi brzmią pięknie, pora chyba wrócić na ziemię. W INNPoland.pl opisywaliśmy już wielokrotnie, jak łatwo rząd PiS obiecuje mieszkania i jak trudno jest je faktycznie wybudować.
W ubiegłym roku opisywaliśmy ciekawe szacunki premiera Mateusz Morawieckiego. Przy okazji tworzenia funduszu mieszkaniowego nieco ponad 4 lata temu Morawiecki roztaczał wizję nawet 100 tys. mieszkań oddanych do końca 2019 r. w ramach rynkowej części programu Mieszkanie Plus
Od zapowiadanej daty mija już ponad rok, a mieszkań jak nie było, tak nie ma. W komunikacie spółka PFR Nieruchomości wskazała, że trwa budowa 2 tys. mieszkań o łącznej powierzchni 109 tys. metrów kwadratowych. Niektóre projekty mają być w zaawansowanym stadium, ale inne dopiero się rozpoczynają. We wrześniu ubiegłego roku podawano zaś, że gotowych jest nieco ponad tysiąc mieszkań.
Nie trzeba wyciągać kalkulatora by podliczyć, że plan wykonany jest obecnie na 1 do maksymalnie 3 procent. Jest to niezbyt imponujący wynik, więc nie dziwią pragnienia nowego podejścia do sprawy.