Pomoc dla Jemenu nigdy nie była tak potrzebna, jak teraz. Zobacz, jak możesz pomóc
Materiał promocyjny UNICEF Polska
05 marca 2021, 12:03·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 marca 2021, 12:03
Trwająca w Jemenie od ponad 5 lat wojna doprowadziła do ogromnego kryzysu gospodarczego. Tragiczną sytuację mieszkańców pogłębiły zeszłoroczne powodzie, plagi szarańczy oraz pandemia COVID-19. Brak jest dostępu do wody i jedzenia, a wiele dzieci oraz ich bliskich cierpi głód. Jeszcze nigdy pomoc dla Jemenu nie była tak bardzo potrzebna jak teraz. Sprawdź, jak możesz wesprzeć działania podejmowane przez UNICEF Polska.
Reklama.
Szacuje się, że 2 miliony dzieci w Jemenie jest poważnie niedożywionych. Do nich należy także malutka, 14-miesięczna Arwa. Dziewczynka, wraz ze swoim ojcem Mohammedem oraz niespełna trzyletnią siostrą, uciekła przez skutkami dramatycznej sytuacji. Rodzina znalazła schronienie w obozie dla osób przesiedlonych w Ahl Al-Jalal w Marib, leżącym w centralnym Jemenie. Niezwykle trudna sytuacja oraz warunki panujące w obozie sprawiły, że u Arwy rozwinęło się niedożywienie zagrażające jej życiu i uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie. Dziewczynka i jej rodzina w porę otrzymali odpowiednią pomoc, jednak w sytuacji wymagającej pomocy jest wiele rówieśników małej Arwy i jej siostry
Szacuje się, że prawie 325 tys. dzieci poniżej 5. roku życia cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia i walczy o przetrwanie. Trwająca od lat wojna oraz związany z nią pogłębiający się kryzys humanitarny sprawiły, że aż 80% ludności Jemenu pilnie potrzebuje pomocy, z czego nawet 1,8-2,8 mln dzieci może być na skraju bezpieczeństwa żywnościowego.
Wojna i klęski żywiołowe w Jemenie
Na tak poważną sytuację najmłodszych mieszkańców Jemenu wpływa jednak nie tylko wojna oraz pogłębiający się kryzys gospodarczy. W minionym roku kraj dotknęły liczne plagi niszczącej uprawy szarańczy, groźne powodzie oraz rozwój pandemii COVID-19. Te wszystkie czynniki sprawiły, że wiele rodzin nie ma dostępu do wody pitnej oraz żywności, co skutkuje ogromnym niedożywieniem, zmniejszeniem odporności oraz rozwojem wielu niebezpiecznych dla życia chorób.
W efekcie wspomnianych wyżej tragicznych czynników, zniszczonych zostało wiele szpitali, budynków użyteczności publicznej oraz infrastruktura wodna. Zanieczyszczenie wodociągów pozbawiło wiele rodzin zdatnej do picia wody. Szacuje się, że niemal 18 mln osób (w tym ponad 9 mln dzieci) nie ma do niej dostępu. Zamknięto także wiele szkół, które wykorzystywano później w trakcie walk podczas toczącej się wojny lub jako schronienie dla przesiedlonych rodzin. Teraz tysiące dzieci nie ma możliwości kontynuowania nauki.
Pomoc dla Jemenu ze strony UNICEF Polska UNICEF niesie pomoc humanitarną dla Jemeńczyków od lat. W minionym roku prawie 1,43 mln dzieci poniżej 5. roku życia otrzymało podstawową opiekę medyczną, wiele najmłodszych zostało zaszczepionych przeciwko odrze i polio. Prawie 112 tys. dzieci cierpiących na ostre niedożywienie otrzymało niezbędną pomoc. Na uwagę zasługuje również fakt, że dzięki działaniom organizacji w 2020 roku ponad 4 mln osób otrzymało dostęp do wystarczającej ilości czystej wody pitnej. To jedynie kilka przykładów działań, jakie zostały podjęte przez pracowników UNICEF, jednak w wyniku wciąż trwającego konfliktu, pomoc Jemeńczykom nadal jest potrzebna, a każda przekazana przez Darczyńców kwota ma znaczenie.
Kampanię „Pomoc dla Jemenu” wspiera także Maciej Orłoś, znany polski aktor i dziennikarz, mówiąc:
W Jemenie od 5 lat trwa wojna. Sytuacja dzieci i ich rodzin jest dramatyczna. 2 mln dzieci w Jemenie jest poważnie niedożywionych. Takie są fakty. Możesz to zmienić.
Wpłacając dowolną darowiznę, możemy odmienić los najmłodszych mieszkańców Jemenu oraz ich rodzin. Wystarczy wejść na stronę unicef.pl/jemen, wybrać odpowiednią kwotę i dokonać wpłaty darowizny. Pamiętajmy! Każde, nawet najmniejsze wsparcie, może uratować życie jemeńskich dzieci. Pozwoli na zaspokojenie ich najbardziej palących potrzeb – dostępu do czystej wody, pomocy żywnościowej, leków, szczepionek czy podstawowego wsparcia medycznego. Decydując się na przekazanie darowizny, mamy szansę uratować życie dziecka, takiego jak malutka Arwa!