Celne uwagi poznaje się po tym, że oponent traci rezon. Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju dr Sławomir Dudek wskazał, że po jego pytaniu konto premiera zamiast odpowiedzieć...w panice rzuciło się, by zmieniać wykres ukazujący zmiany luki VAT. To kolejna już wersja wykresu w ostatnich 11 dniach – dodaje Dudek.
Sprawa luki VAT na nowo rozgorzała po publikacji słynnego już reportażu TVN24 pt. "Kłamstwo vatowskie", traktującego o nieudolnym zwalczaniu luki VAT przez rząd PiS.
"W latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów, na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, a odzyskał zaledwie 150 milionów. To mniej niż jeden procent kwoty" – usłyszeć można było w sobotnim materiale "Superwizjera".
Już wcześniej dominująca teza PiS brzmiała: dzięki naszym działaniom luka vatowska zmniejszyła się o 50 proc. Fakty na jej poparcie? Wątłe i zmieniające się jak dym na wietrze.
Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju dr Sławomir Dudek zwraca uwagę, że kancelaria premiera nie może nawet zdecydować się na wykres, bo zamiast odpowiedzieć na mnożące się pytania kasuje i zmienia wykresy oraz grafiki.
Jak się okazuje już wykres z 9 lutego wypełniano chyba na oślep. Na sam początek – w oczy kole całkowity brak źródła danych pokazanych na grafice. W słupku za 2019 r. dane o wpływach VAT albo nie pochodzą z Ministerstwa Finansów, albo pomylono się o drobne 5 miliardów złotych. Z danych wynika, że luka VAT w 2019 r. wynosiła ok 9-10 proc PKB. Zapamiętajcie to na później.
Dudek już wtedy zadał 6 pytań, które nadal pozostają bez odpowiedzi. Dziwnym trafem wykres z 9 lutego zniknął z Twittera. Już 20 lutego pojawiła się zaś druga jego wersja i także w tym przypadku Dudek ma sporo wątpliwości.
Znów mamy brak źródła, ale to już standard. Dudek pokazuje też jednak, że w nowym wykresie luka VAT za 2019 r. miała wynieść 12 proc. PKB. Mimo zmiany o 2-3 proc. PKB od ostatniej grafiki, rząd nadal utrzymuje, że jest to jednakowe 50 proc. redukcji.
Jak przypomina serwis Money.pl, według danych Ministerstwa Finansów luka VAT w Polsce stale rośnie. Według wątpliwych slajdów KPRM utrzymuje się zaś ona na stałym poziomie od 3 lat.
Morawiecki oburzony reportażem o luce VAT
Po publikacji reportażu "Kłamstwo vatowskie" rząd rozpoczął prawdziwą obronę Jasnej Góry. Jak pisaliśmy w naTemat.pl, do materiału odniósł się sam premier Morawiecki.
"Twórcy najnowszego wydania Superwizjera w telewizji TVN24 podjęli tyleż brawurową, co totalnie zafałszowaną próbę zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy. Brawurową – przede wszystkim w zakresie tego, jak autorzy rozmijają się z faktami, jak oszczędnie nimi dysponują i jak w ten sposób tworzą fałszywy obraz rzeczywistości" – stwierdził premier we wpisie na Facebooku.
Polityk nadal utrzymuje, że Zjednoczona Prawica od 2015 roku zmniejszyła lukę VAT prawie o połowę. Podkreślił, że w okresie od 2016 do 2019 roku wpływy z VAT powiększyły się o 47 proc., z PIT 46,7 proc., a z CIT o 54,7 proc.
"Ktoś powie, że to tylko liczby. Otóż wcale nie. To są realne pieniądze, które zasiliły wszystkie programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach. Bez nich Program 500 Plus, Program 300 Plus, 13. Emerytura, Program Maluch Plus czy ogromny, o ok. 90 proc, przyrost wydatków na cele związane z osobami niepełnosprawnymi (z 15.5 do ponad 29 mld) - te działania po prostu nie mogłyby zostać zrealizowane" – zaznaczył Morawiecki.