W tym roku w producentów napojów i konsumentów ostro uderzył podatek cukrowy, a jak się okazuje tego typu przyjemność może jeszcze podrożeć. Większość słodzonych napojów, ale też soki a nawet woda sprzedawane są w plastikowych butelkach. Jest już pewne, że już niedługo w Polsce wejdzie w życie kaucja na plastik, która może dalej wywindować cenę n.in. Coca-coli.
Czy wszystkie napoje w butelkach plastikowych podrożeją o złotówkę a nawet 2 złote? Wydaje się to pewne, bo Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza wprowadzić w Polsce system kaucji za butelki z plastiku – informuje Radio ZET.
Resort nie chce na razie podawać konkretnych stawek opłaty, ale najprawdopodobniejsze są dwie podane powyżej. Na zachodzie stawka ta wynosi ok. 25-30 eurocentów. Kwota ma być na tyle duża, żeby mocno zachęcić konsumentów do oddania butelek do sklepu. Z drugiej strony aż dwa złote podwyżki za napój mogłoby wywołać oburzenie polskich konsumentów.
Ministerstwo Klimatu jest już po pierwszych rozmowach z przedsiębiorcami i wydaje się, że wprowadzenie systemu kaucji na plastikowe butelki jest przesądzone – wynika z niedawnej wypowiedzi wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby w programie "Newsroom WP".
– Będziemy mieli system kaucyjny w Polsce. Jestem jego entuzjastą i badania pokazują, że bardzo duże grono Polaków również. Z przedsiębiorcami już się konsultowaliśmy, mamy zebrane założenia i czekamy na to, aż będę mógł tę propozycję przedstawić – mówił wiceminister.
Polityk wskazał też, że system musi być opracowany tak, by nie dyskryminował mniejszych sklepów. Przy zwrocie butelek nie będzie trzeba pokazywać paragonu. Mówi się o wprowadzeniu kaucji od 1 stycznia 2022 r., lecz może to nastąpić nawet wcześniej.
Papierowe butelki? To możliwe
Jak wiadomo producenci napojów to także jedni z większych producentów butelek PET. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, Coca-Cola Company ma zamiar to zmienić.
Koncern chce przeprowadzić pierwszy w historii test prototypu butelki… z papieru . To element akcji firmy zatytułowanej "Świat bez Odpadów". I trzeba tutaj zaznaczyć, że kto jak kto, ale Coca-Cola Company ma na ten temat akurat sporo do powiedzenia, ponieważ jest największym na świecie producentem plastikowych odpadów (ci, którzy pijecie Pepsi, nie cieszcie się, bo jej producent jest na trzecim miejscu).
Prototyp papierowej butelki został opracowany przez naukowców z laboratoriów badawczo-rozwojowych Coca-Cola w Brukseli i spółki The Paper Bottle Company (Paboco). Butelki te mają nadawać się do całkowitego recyklingu, a drewno, z którego zostaną zrobione ma być pozyskiwane w sposób "zrównoważony". Trzeba jednak podkreślić, że słowo to bywa greenwashingowym wytrychem i bez poznania szczegółów ciężko powiedzieć coś więcej o tym "zrównoważeniu".