Rząd Mateusza Morawieckiego może wprowadzić nowe obostrzenia dot. handlu, które będą obowiązywać przed świętami wielkanocnymi. Chcą tego eksperci medyczni, ku ich pomysłom zaczynają się też skłaniać kolejni ministrowie. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, jak może wyglądać plan obostrzeń.
Do najnowszych przecieków dotarli dziennikarze RMF FM. Obecnie dominować mają dwa pomysły. Po pierwsze, zamknięcie galerii handlowych na terytorium całej Polski w okresie przed Wielkanocą. Przepis i tak funkcjonuje już na Warmii i Mazurach a od 13 marca wejdzie w życie w woj. pomorskim. Prosto byłoby więc rozszerzyć nakaz na cały kraj.
Druga propozycja dotyczy zmian w super- i hipermarketach. Rozważane jest dalsze ograniczenie limitów wstępu i dodatkowe wydłużenie godzin pracy sklepów, by lepiej rozładować tłumy w okresie przedświątecznej gorączki zakupów.
Obie propozycje to pomysły ekspertów z dziedziny zdrowia. Mają pomóc ograniczyć wciąż rosnącą liczbę zachorowań nad Wisłą.
Lockdown w woj. lubuskim i mazowieckim?
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl rząd najprawdopodobniej przygotowuje się do lockdownu dwóch kolejnych województw.
Wskaźniki zakażeń Covid-19 w województwach lubuskim i mazowieckim wciąż rosną i przekroczyły stan alarmowy. Oznacza to, że najprawdopodobniej rząd wprowadzi na ich terenie lockdown przy kolejnej konferencji o sytuacji epidemicznej w Polsce.
Dane z Ministerstwa Zdrowia jasno wskazują, że te dwa regiony mogą gotować się na lockdown. Resort podejmuje tę decyzję na podstawie średniej liczby zakażeń Covid-19 z ostatnich 7 dni, w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.
Oba wymienione województwa przewyższają obecnie poziom zakażeń, jaki notowaliśmy podczas ogłaszania zamknięcia woj. warmińsko-mazurskiego. W woj. lubuskim wskaźnik wynosi obecnie 44,2, a w mazowieckim 43,6.
Sytuacja epidemiczna Warmii i Mazur ulega zaś dalszemu pogorszeniu – to już średnio 59 infekcji / 100 tys. mieszkańców wykrywanych każdego dnia. W woj. pomorskim są to 47,2 osoby. Region ten wejdzie w lockdown z dniem 13 marca.
Dla miliona mieszkańców lubuskiego i ponad pięciu milionów osób zamieszkujących Mazowsze oznacza to powrót znanych z lockdownu obostrzeń. Wróci m.in. nauka hybrydowa w szkołach, zamknięcie hoteli, galerii handlowych, teatrów, kin i muzeów. Nieczynne będą także różne obiekty sportowe.